DRZEWA TO ŻYCIE!

W naszym dzikim ogrodzie, czyli Szkolnym Rezerwacie Przyrody robi się coraz piękniej i z coraz większą korzyścią dla środowiska. Oprócz pszczół murarek, motyli i biedronek pojawiły się w ogrodzie dwa piękne drzewa. Zasadzili je uczniowie z klasy 5a, ale dołączyli do nich także inni uczniowie, którzy żyją sprawami naszego „zielonego zakątka”. Zasadzone drzewa to wiśnia piłkowana (prezent od Pani Joanny Bieleckiej) oraz jarzębina, która dzięki swym owocom będzie stanowiła zimą doskonałe źródło pożywienia dla ptaków. O tym pomyślał ofiarodawca sadzonki drzewa, Pan Tomasz Hoszowski. Dziękuję Pani Asi i Panu Tomaszowi za „zielone prezenty”, które są cenniejsze niż złoto. A dlaczego? Dlatego, że drzewa ratują nam życie! I nie jest to metafora. Robią to w sensie dosłownym. Biorąc pod uwagę możliwości drzew, w dzisiejszych czasach są to rośliny wręcz magiczne i każdy konar oraz liść są na wagę złota! Poznajcie powody, dla których tak ważne jest, aby sadzić nowe oraz chronić stare drzewa.

Sześć powodów, dla których sadzenie i ochrona drzew leży w naszym (ludzkim) interesie:

Po pierwsze: globalne ocieplenie

Polskie lasy pochłaniają rocznie ok. 40 milionów ton CO2. Są więc naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z globalnym ociepleniem, bo dwutlenek węgla jest głównym winowajcą tego zjawiska na całym świecie.

Po drugie: ochrona przed śmiertelnym upałem
Drzewa pozwalają niwelować efekt tzw. miejskich wysp ciepła, które powstają w wyniku rosnących temperatur. Korony drzew działają jak ogromne parasole słoneczne, chroniąc asfalt i beton przed nagrzewaniem się do niebezpiecznie wysokiego poziomu. A przy okazji… chronią nas, ludzi.
Badania wykazały, że gdyby 30 proc. powierzchni miast była pokryta drzewami, mielibyśmy do czynienia ze spadkiem śmiertelności aż o 1/3! (wiąże się to z chorobami układu krążeniowo-oddechowego oraz większą liczbą hospitalizacji). Takie zadrzewienie miast obniżyłoby średnią temperaturę aż o 1,3 stopnia Celsjusza, tym samym zmniejszyłoby ryzyko chorób i zgonów wśród ludzi. Można zatem powiedzieć, że drzewa są w stanie dosłownie uratować nam życie!

Po trzecie: smog
O drzewach mówi się, że są "płucami" środowiska, ale ich oczyszczające umiejętności nie ograniczają się tylko do pochłaniania dwutlenku węgla i produkcji tlenu. Dużą rolę odgrywają także ich liście, ponieważ są w stanie usuwać z powietrza cząstki stałe, tlenki azotu i tlenki siarki. To główne składniki smogu, który tylko w Polsce co roku przyczynia się do śmierci ok. 50 tys. osób.

Po czwarte: zdrowie psychiczne

Są liczne dowody na to, że spacery wśród drzew zmniejszają nasz stres, nerwicę, a także pozytywnie wpływają na osoby chorujące na depresję oraz ogólnie poprawiają nastrój.

Po piąte: kondycja fizyczna

Jeszcze inne badania wykazały związek pomiędzy drzewami a aktywnością fizyczną. Naukowcy dowiedli, że w dzielnicach, gdzie rośnie więcej drzew i mieszkańcy mają bliżej do miejskich lasów, z reguły więcej osób uprawia jakiś sport. A przecież sport to zdrowie!

Po szóste: inteligencja dzieci
Drzewa mają dobry wpływ na dzieci. Analiza brytyjskich naukowców wykazała, że dzieci, które częściej bywały w lasach, mają lepiej rozwinięte zdolności poznawcze.

Inf. Monika Grygorcewicz

Data dodania: 2023-05-14 19:14:34