UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

DRZEWO LUDZKICH WARTOŚCI

DRZEWO LUDZKICH WARTOŚCI

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie kl.8d i 8c dołączyli do Międzynarodowego Projektu "Krokus". Jego pomysłodawcami i organizatorami są Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Projekt powstał w Irlandii w 2005 r., Polska dołączyła do niego w 2009 r. Aktualnie biorą w nim udział uczniowie z Irlandii, Irlandii Północnej, Bułgarii, Chorwacji, Czech i Polski, jest ich już ponad 50 tysięcy.

Celem Projektu "Krokus" jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami, fanatyzmem, nietolerancją, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, skłonienie do dyskusji na temat przyczyn i skutków zbrodni Holokaustu oraz przestępstw określanych mianem zbrodni przeciwko ludzkości.

W ramach projektu Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holocauście przekazuje szkołom cebulki żółtych krokusów, które zakwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, zapowiadając nadejście wiosny. Upamiętniają one półtora miliona żydowskich dzieci i tysięcy dzieci innych narodowości, ofiar II wojny światowej, które na ogół nie mają swoich mogił.

Na terenach okupowanych przez Niemców Żydzi musieli nosić na ubraniu gwiazdy Dawida - żółte w większości krajów, białe opaski z niebieską gwiazdą na ziemiach okupowanej Polski. Ten symbol miał ich upokorzyć, napiętnować i odizolować od reszty społeczeństwa.

Żółte krokusy sadzone przez uczniów mają wymiar symboliczny, nie tylko nawiązują do upokarzającego Żydów nakazu nazistów, ale są również zwiastunami nadziei, budzącego się życia, przypominają światełka rozjaśniające mroki zimy lub płomyki zniczy, które zapalamy by zaświadczyć o naszej pamięci i łączności z tymi, którzy odeszli. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

Podsumowaniem naszego udziału w projekcie było wykonanie przez uczennicę kl.8c Asię Mysiak - pięknego DRZEWA LUDZKICH WARTOŚCI, będącego efektem przemyśleń, spostrzeżeń i refleksji wszystkich uczestników projektu ,,Krokus".
Dziękuję pięknie ASI MYSIAK, MAI FIEDOROWICZ, EMILCE HOSZOWSKIEJ, KAROLINCE MIKUTANIEC, NELI SŁUŻYŃSKIEJ, AMELCE TARNACHOWICZ, MILENCE GRUSZCZAK, MAI MIKOŁAJCZYK, KUBIE KUNYSZOWI, PATRYKOWI BASIAKOWI, MICHAŁOWI RASZCZUKOWI, AMADEUSZOWI MISZTALOWI, PIETRO LAUDANI i TYCJANOWI BIŃKOWI za udział i zaangażowanie, pomysłowość, kreatywność w wykonywaniu, i prezentowaniu zadań oraz pomysłów projektowych. Nie jesteśmy obojętni, Pan Marian Turski może być z nas (już kolejny raz) dumny.

Inf. Beata Orczyk, szkolny koordynator projektu

Data dodania: 2023-06-25 21:38:37
Data edycji: 2023-06-25 22:05:22
Ilość wyświetleń: 328

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej