UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Ikona powiększania tekstu
Ikona pomniejszania tekstu
Ikona zmiany kontrastu
Ikona podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień

„EUROPA, UNIA EUROPEJSKA i MY”

14 czerwca 2024, klasy: 7a, 7b oraz kl. 8a uczestniczyły w spotkaniu z Panią Joanną Jendrośką reprezentującą Fundację Roberta Schumana z siedzibą w Warszawie.
Fundacja Schumana działa na rzecz silnej obecności polski w Unii Europejskiej, jest organizacją obywatelską, niepowiązaną z żadnym ugrupowaniem politycznym. Ze swoją misją dociera do obywateli w całej Unii Europejskiej. Szczególny nacisk dotyczy współpracy z mieszkańcami mniejszych ośrodków, niezaangażowanych na co dzień w sprawy społeczno-polityczne. Fundacja Schumana promuje kulturę dialogu Tadeusza Mazowieckiego, jednego z założycieli Fundacji oraz Roberta Schumana – jej Patrona:
„Szanujemy wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, statusu materialnego, poglądów i sytuacji życiowej. Jesteśmy otwarci na rozmowę i dialog ze wszystkimi, którzy szanują podstawowe zasady kultury dyskusji i uczciwości we wzajemnych relacjach".

Tematyka naszych warsztatów z edukatorką z Fundacji Schumana dotyczyła spotkania z Parlamentem Europejskim „Europa, Unia Europejska i My”.
W związku z przeprowadzonymi wyborami do Parlamentu Europejskiego spotkanie było próbą rozpoczęcia z młodymi ludźmi rozmowy o tym, czym jest Unia Europejska, na jakich założeniach i wartościach została zbudowana, jakie jest jej znaczenie w świecie i w jaki sposób wspiera obywateli i obywatelki krajów, które ją tworzą. Przedstawiony został Parlament Europejski jako instytucja reprezentująca obywateli Unii, a także obszary polityki, jakimi się zajmuje. Przy okazji w ramach spotkania zostały poruszone wątki Unii Europejskiej jako nie tylko sojuszu o charakterze ekonomicznym czy politycznym, ale raczej wspólnoty wartości cywilizacyjnych, których podstawą jest pokojowe współistnienie i akceptacja dla różnorodności. Ważnym elementem spotkania było także przedstawienie głównych obszarów pracy PE realizowanych na rzecz obywatelek i obywateli Unii.
Uczniowie pracowali interaktywnie w obszarze „Przyzwyczajeni do patrzenia na mapę świata z „europejskiej” perspektywy, często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak mała jest Europa czy nasz kraj”. Warto podkreślić, że w tym coraz bardziej złożonym, niestabilnym i wzajemnie połączonym świecie Unia Europejska stawia czoła globalnym wyzwaniom, z którymi samodzielnie nie poradziłby sobie żaden kraj UE. Właśnie dlatego zjednoczenie państw europejskich w Unię zwiększa ich szanse polityczne, ekonomiczne, a także militarne, co pokazuje sytuacja wojny w Ukrainie. To dzięki zjednoczeniu sił byliśmy w stanie wspólnie wesprzeć Ukrainę w jej działaniach.

Kolejna kwestia dotyczyła obszarów działania Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego  „Niektóre kraje europejskie zdecydowały się na dobrowolną współpracę w Unii Europejskiej. Ale czym konkretnie zajmuje się Unia i na jakich wartościach jest oparta?”

Uczniowie pracowali w małych grupach. Każda grupa  otrzymała zestaw ikon i nazwy obszarów oraz przykłady działań w każdym z nich. Ich zadaniem było nazwać konkretne obszary ( np. 70 lat pokoju, lepsza edukacja i program Erasmus+, ochrona praw człowieka czy dbałość o środowisko) oraz dopasować do nich nazwy i przykłady, a także dokonać wyboru jednego lub dwóch najważniejszych ich zdaniem obszarów.
Na koniec spotkania uczniowie wzięli udział w quizie podsumowującym tematykę spotkania „Jak dobrze znasz Parlament Europejski?”

Największą liczbę punktów uzyskali i otrzymali nagrody rzeczowe:

PAULINA SKROBOT, PAWEŁ CHOŁOST i KONRAD LUDZIAK z kl. 7b oraz EMILIA SZEWC, HUBERT KEDZIERSKI i DIMA BLIKHAR z kl. 8a.

Bardzo dziękuję Pani Joannie Jendrośce za możliwość naszego, jakże ciekawego i inspirującego, spotkania w naszej szkole, dziękuję wszystkim uczennicom i uczniom za aktywność i zaangażowanie w czasie spotkania z Parlamentem Europejskim „Europa, Unia Europejska i My".

Beata Orczyk, szkolny koordynator spotkania z Parlamentem Europejskim

Data dodania: 2024-07-01 18:41:27