UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH

EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych to święto obchodzone 6 marca, ustanowione w 2012 roku przez Parlament Europejski, mające na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. Data została wybrana nieprzypadkowo - 6 marca przypada rocznica śmierci Mosze Bejskiego, inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórcy definicji ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, w Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych organizowane są wystawy upamiętniające polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jako grupę unikatową na tle narodów europejskich ze względu zarówno na to, że stanowili zbiorowość najliczniejszą, jak i na to, że Polakom za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Parlament Europejski podjął inicjatywę, by pojęcie ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" odnoszące się do ludzi pomagającym Żydom w okresie Holokaustu, rozszerzyć na cały świat i na inne tego typu zjawiska, szczególnie o charakterze ludobójczym. Samo pojęcie Sprawiedliwego ma uniwersalny charakter. Ogrody Sprawiedliwych powstały już m.in. w Yad Vashem w Jerozolimie, w Polsce(w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych dotychczas uhonorowano dwadzieścia osiem osób, m.in. Natalię Gorbaniewską, Roberto Kozaka, Annę Politkowską, Emanuela Ringelbluma, Armina Wegnera, Raula Wallenberga, czy Antoninę Wyrzykowską), w Armenii, Bośni, Rwandzie, Włoszech i Francji.
W roku 2021 zmarł Pan Alfred Kwarciak JEDYNY BOLESŁAWIANIN- SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA.
Pan Alfred Kwarciak urodził się w Dubnie (przed 1939 r. powiat wołyński, obecnie Ukraina). Przed II wojną światową w okolicach Dubna mieszkało ok. dwunastu tysięcy Żydów. Wszyscy oni mieli zginąć latem 1942 r. na Szybnej Górze, miejscu eksterminacji Żydów pod Dubnem oddalonym od domu Państwa Kwarciaków zaledwie o trzydzieści metrów. Pan Alfred Kwarciak miał wtedy dziesięć lat i wraz ze starszym bratem byli świadkami śmierci setek okolicznych Żydów. W sierpniu 1942 r. do domu Państwa Kwarciaków przyszło w nocy piętnastu uciekinierów z Szybnej Góry, prosząc o udzielenie pomocy. Wśród nich było sześcioro dzieci. Rodzina Pana Alfreda znała ich jeszcze sprzed wojny. Państwo Kwarciakowie zdecydowali się im pomóc. Ukrywający się Żydzi spędzili w wykopanym schronie ok. dwudziestu miesięcy, aż do wejścia Armii Czerwonej do Dubna w marcu 1944 roku. Po zakończeniu wojny rodzina Państwa Kwarciaków została przymusowo przesiedlona na teren Polski i zamieszkała w Bolesławcu.

W 1992 roku Pan Alfred Kwarciak otrzymał wraz z całą swoją Rodziną tytuł  Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/historia-pomocy-rodzina-kwarciakow
https://www.youtube.com/watch?v=oFHqq42xy_M
https://www.youtube.com/watch?v=58AvY96h3WY

Sprawiedliwi są wśród nas. Nieobojętni wychodzą naprzeciw innym ludziom, zwłaszcza tym, którzy potrzebują pomocy. W obliczu wojen, zbrodni czy terroru, bronią godności i praw człowieka. Przekraczają granice, tworząc wspólnotę wartości. Zawsze – dawniej i dziś. Każdy z nas może być Sprawiedliwym.



Beata Orczyk -⁠ nauczycielka historii

 

Data dodania: 2024-03-11 10:27:02
Data edycji: 2024-03-11 10:27:40
Ilość wyświetleń: 184

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej