Czy znacie Kamila z kl. 4a? Nie? Ooo, to wielka szkoda! I czas najwyższy, aby to zmienić. Spytacie: „Dlaczego?”. Odpowiedź jest prosta: „Bo to fantastyczny chłopak! A jaki utalentowany!”. Sami się przekonajcie, oglądając galerię zdjęć oraz czytając o jego zainteresowaniach.
Kamil to chłopak - zagadka. Patrząc na jego spokojne oblicze, pewnie nikt by się nie domyślił, jaka siła w nim drzemie. Przekonali się o tym jego rówieśnicy z klasy. Gdy usłyszeli, że ich spokojny, opanowany kolega od miesięcy ćwiczy wschodnie sztuki walki, słychać było wielkie: „Wooow! Naprawdę?” A później wszyscy chcieli poznać szczegóły treningów i sekrety Muay Thaj, bo to właśnie tę dyscyplinę walki upodobał sobie Kamil. Oczywiście, nie obyło się bez prezentacji w klasie, po której wszyscy koledzy chcieli zapisać się na Muay Thaj.
A oto co mówi sam Kamil o swojej pasji:
„Na Muay Thaj chodzę od wielu miesięcy. Wybrałem ten sport, bo czuję wtedy, że jestem szczęśliwy. Lubię się bić. Mam tam (w klubie) wielu przyjaciół, a najbardziej lubię Igora. Na Muay Thaj chodzę 4 razy w tygodniu, a dokładnie: w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki. Trenuję 2 godziny dziennie. Lubię ten sport, bo mogę w ten sposób wyrazić emocje.”
A czy Wy macie jakieś zainteresowania, o których chcielibyście opowiedzieć? Warto dzielić się tym, co wartościowe. Kamil to zrobił i teraz wszyscy znacie jego mocne strony. Trzymamy kciuki za naszego Sportowca. Oby spotykał tylko godnych siebie przeciwników.
Muay Thai- boks tajski, boks syjamski (taj. มวยไทย /mūaj.tʰāj/; ang. Muay Thai) – tajski sport walki kładący nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami, nogami i kolanami.
Przyjmuje się, że muay thai wywodzi się z Tajlandii, jednakże brak jest historycznych źródeł potwierdzających jednoznacznie i ostatecznie to założenie. Pomimo tego, iż większość krajów z tamtego regionu przypisuje sobie wynalezienie tej sztuki walki, to właśnie w Tajlandii rozwinął się on najbardziej, stając się bez mała sportem narodowym.
Ze względu na wysoką urazowość walk, od połowy lat 20. XX wieku zaczęto wycofywać z ringu owijacze „kaad chuek” oraz wyłączać stosowanie bardziej destrukcyjnych technik.
Około roku 1935 ośrodki walk zaczęły przeznaczać część zysków na pomoc tajlandzkim instytucjom dobroczynnym i armii Tajlandii. Taka praktyka stosowana jest do czasów obecnych.
Dzisiejsze muay thai jest ringowym sportem walki. Jest to styl rozgrywany w stójce (zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce). Formułą walki jest wyłącznie full-contact, gdzie ciosy zadaje się z pełną siłą. W Polsce boks tajski uprawia się od początku lat 90. XX wieku. Obecnie mamy dwie konkurujące organizacje zajmujące się tym sportem. Polskie Zrzeszenie Muay Thai (PZMT) – przedstawiciela amatorskiej federacji IFMA i zawodowej WMC oraz Polską Komisję Muay Thai działającą pod egidą Polskiego Związku Kickboxingu – przedstawiciela amatorskiej organizacji WMF i profesjonalnych WPMF i WMA.
Inf. Monika Grygorcewicz
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12