UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

KATYŃ PAMIĘTAMY – LEKCJA HISTORII W BIBLIOTECE

KATYŃ PAMIĘTAMY – LEKCJA HISTORII W BIBLIOTECE

Kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej, którą należy ocalić od zapomnienia. A lekcje historii są najlepszą metodą na poznawanie dziejów naszego kraju.

 

Są jednak wydarzenia w historii naszego narodu, które były bardzo bolesne i w szczególny sposób zapadły w pamięć. Takim wydarzeniem była zbrodnia katyńska; eksterminacja polskich oficerów oraz służb mundurowych zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940 r.

 

W szkolnej bibliotece odbyły się lekcje historii dla starszych klas, której tematem był Katyń.

 

Jedną z lekcji przygotowali uczniowie klasy 8e: Eryk Sługocki i Pascal Walski, którzy z wykorzystaniem prezentacji przekazali ważne informacje o zbrodni katyńskiej, m.in. jak do niej doszło, ilu polskich wojskowych zostało zgładzonych, jak i kiedy odkryto zbiorowe mogiły. Po teoretycznej części prowadzący przygotowali dla uczniów quiz z wiedzy o Katyniu. Kilka osób zdobyło maksymalną liczbę punktów, co oznacza, że uważnie słuchali wykładu.

 

Na drugiej, bibliotecznej lekcji gościliśmy Panią Elżbietę Hołyńską – emerytowaną nauczycielkę historii, której temat Katynia był obecny w całym życiu – w Katyniu zginął syn Jej Babci. Na początku Pani Elżbieta nakreśliła tło historyczne Polski, jej sytuację międzynarodową w okresie dwudziestolecia wojennego i wskazała przyczyny zbrodni katyńskiej.

 

Pani Elżbieta wizualizowała slajdami historię zgładzenia polskich oficerów, pokazując na mapie miejscowości oraz fotografie miejsc, gdzie więziono polskich jeńców wojennych, przedmioty odnalezione w mogiłach podczas ekshumacji zwłok. Podczas prezentacji pokazała także współczesne tablice - symbole konfesji jeńców pochowanych w Lesie Katyńskim oraz miejsce wmurowania kamienia węgielnego pod Cmentarz w Katyniu poświęconego przez papieża Jana Pawła II. Podczas wykładu Pani Elżbieta rozdała uczniom do przejrzenia książki dotyczące Katynia. Publikacje te będzie można wypożyczyć w naszej bibliotece lub w bibliotece pedagogicznej, która użyczyła nam swoich zbiorów na czas trwania wydarzenia.

 

Na zakończenie obu prelekcji młodzież obejrzała fragmenty filmu Andrzeja Wajdy pt. „Katyń”, gdzie pokazano wywózkę i zgładzenie polskich oficerów oraz ekshumację ciał. Patrząc na reakcję uczniów, widać było, jak duże wrażenie zrobiła na nich ta projekcja.

 

Warto przypomnieć, że w 2010 r. Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir przystąpiło do programu „Katyń - ocalić od zapomnienia”, którego honorowy patronat objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź.

Celem programu było posadzenie w parkach, na skwerach itp. 21.473 „Dębów Pamięci”.

Jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Przy Dębie umieszczone zostały informacje – komu Dąb został poświęcony.

Przed Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir, a obecnie Szkołą Podstawową nr 4 przy ul. Bielskiej posadzone zostały dwa takie dęby.

 

Pierwszy dąb pamięci posadzony został dla uhonorowania aspiranta policji państwowej Franciszka Zadrogi, zamordowanego przez NKWD w Twerze w 1940 r.

Drugi poświęcony został 96. ofiarom katastrofy smoleńskiej z Prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim.

 

Dziękujemy bardzo Pani Elżbiecie Hołyńskiej za bardzo interesującą i pouczającą lekcję historii z nadzieją na kolejne spotkania.

Zapraszamy zainteresowanych historią do biblioteki po książki o Katyniu.

 

Wydarzenie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

 

Inf.: Dorota Kasprzyk, Alicja Wiaderna

Data dodania: 2023-04-27 11:16:44
Data edycji: 2023-04-29 09:15:18
Ilość wyświetleń: 433

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej