Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

KATYŃ PAMIĘTAMY – LEKCJA HISTORII W BIBLIOTECE

KATYŃ PAMIĘTAMY – LEKCJA HISTORII W BIBLIOTECE

Kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej, którą należy ocalić od zapomnienia. A lekcje historii są najlepszą metodą na poznawanie dziejów naszego kraju.

 

Są jednak wydarzenia w historii naszego narodu, które były bardzo bolesne i w szczególny sposób zapadły w pamięć. Takim wydarzeniem była zbrodnia katyńska; eksterminacja polskich oficerów oraz służb mundurowych zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940 r.

 

W szkolnej bibliotece odbyły się lekcje historii dla starszych klas, której tematem był Katyń.

 

Jedną z lekcji przygotowali uczniowie klasy 8e: Eryk Sługocki i Pascal Walski, którzy z wykorzystaniem prezentacji przekazali ważne informacje o zbrodni katyńskiej, m.in. jak do niej doszło, ilu polskich wojskowych zostało zgładzonych, jak i kiedy odkryto zbiorowe mogiły. Po teoretycznej części prowadzący przygotowali dla uczniów quiz z wiedzy o Katyniu. Kilka osób zdobyło maksymalną liczbę punktów, co oznacza, że uważnie słuchali wykładu.

 

Na drugiej, bibliotecznej lekcji gościliśmy Panią Elżbietę Hołyńską – emerytowaną nauczycielkę historii, której temat Katynia był obecny w całym życiu – w Katyniu zginął syn Jej Babci. Na początku Pani Elżbieta nakreśliła tło historyczne Polski, jej sytuację międzynarodową w okresie dwudziestolecia wojennego i wskazała przyczyny zbrodni katyńskiej.

 

Pani Elżbieta wizualizowała slajdami historię zgładzenia polskich oficerów, pokazując na mapie miejscowości oraz fotografie miejsc, gdzie więziono polskich jeńców wojennych, przedmioty odnalezione w mogiłach podczas ekshumacji zwłok. Podczas prezentacji pokazała także współczesne tablice - symbole konfesji jeńców pochowanych w Lesie Katyńskim oraz miejsce wmurowania kamienia węgielnego pod Cmentarz w Katyniu poświęconego przez papieża Jana Pawła II. Podczas wykładu Pani Elżbieta rozdała uczniom do przejrzenia książki dotyczące Katynia. Publikacje te będzie można wypożyczyć w naszej bibliotece lub w bibliotece pedagogicznej, która użyczyła nam swoich zbiorów na czas trwania wydarzenia.

 

Na zakończenie obu prelekcji młodzież obejrzała fragmenty filmu Andrzeja Wajdy pt. „Katyń”, gdzie pokazano wywózkę i zgładzenie polskich oficerów oraz ekshumację ciał. Patrząc na reakcję uczniów, widać było, jak duże wrażenie zrobiła na nich ta projekcja.

 

Warto przypomnieć, że w 2010 r. Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir przystąpiło do programu „Katyń - ocalić od zapomnienia”, którego honorowy patronat objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź.

Celem programu było posadzenie w parkach, na skwerach itp. 21.473 „Dębów Pamięci”.

Jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Przy Dębie umieszczone zostały informacje – komu Dąb został poświęcony.

Przed Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir, a obecnie Szkołą Podstawową nr 4 przy ul. Bielskiej posadzone zostały dwa takie dęby.

 

Pierwszy dąb pamięci posadzony został dla uhonorowania aspiranta policji państwowej Franciszka Zadrogi, zamordowanego przez NKWD w Twerze w 1940 r.

Drugi poświęcony został 96. ofiarom katastrofy smoleńskiej z Prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim.

 

Dziękujemy bardzo Pani Elżbiecie Hołyńskiej za bardzo interesującą i pouczającą lekcję historii z nadzieją na kolejne spotkania.

Zapraszamy zainteresowanych historią do biblioteki po książki o Katyniu.

 

Wydarzenie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

 

Inf.: Dorota Kasprzyk, Alicja Wiaderna

Data dodania: 2023-04-27 11:16:44
Data edycji: 2023-04-29 09:15:18
Ilość wyświetleń: 300

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej