Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

KSIĄŻKA W PLECAKU

KSIĄŻKA W PLECAKU

Jakie książki warto zabrać ze sobą na wakacje?

Co będzie idealnym uzupełnieniem plecaków, walizek oraz czytników e-book?

Oto sześć pozycji, które warto przeczytać latem.

 

1. „Złodziejka książek” – Markus Zusak

Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox. Bohaterka książki, Liesel Meminger, swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…
Książka stała się bestsellerem na całym świecie i została przetłumaczona na ponad 40 języków! Idealna zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca w wieku 7-13 lat.


2. „Moje drzewko pomarańczowe” – Jose Mauro Vasconcelos

Kultowa powieść jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury brazylijskiej XX wieku. Pełna uroku historia o trudnym dzieciństwie nadwrażliwego chłopca – powieść o charakterze autobiograficznym, przetłumaczona na 15 języków. Brazylia lat 30-tych XX wieku, z jej rosnącym bezrobociem, postępującą pauperyzacją, kontrastami społecznymi. Powieść znakomicie oddaje klimat tamtych czasów, nic więc dziwnego, że od razu po opublikowaniu odniosła wielki sukces i do dziś cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie. Książka spodoba się młodzieży w wieku 14-15 lat.


3. „Córka króla piratów”- Levenseller Tricia

Wysłana na misję, by odnaleźć starą mapę stanowiącą klucz do legendarnego skarbu, siedemnastoletnia piratka, Alosa, celowo pozwala się uprowadzić, aby móc przeszukać statek konkurenta. Dziewczyna zmaga się z bezwzględną piracką załogą. Dostępu do mapy broni jej porywacz, nadspodziewanie bystry i nieprzeciętnie atrakcyjny, pierwszy oficer, Riden. Alosa ma jednak kilka asów w rękawie. Żaden marynarz nie zdoła pokrzyżować planów córki króla piratów.

 

4. „Przepowiednia Błękitnej Gwiazdy”- Hunter Erin

Cztery klany kotów od pokoleń żyją w lesie we względnym spokoju. Jednak od pewnego czasu rosną międzyklanowe napięcia, a Klan Pioruna musi potwierdzić swoją siłę, by nie stracić terytorium na rzecz żądnych władzy sąsiadów. W tym pełnym niepokoju czasie rodzi się Błękitka. Przepowiednia mówi, że wyrośnie na silną kocicę, która przejdzie przez las niczym pożar. Z czasem Błękitka zostaje przywódczynią klanu i jako Błękitna Gwiazda zaciekle walczy, by go bronić. Jednak ciąży nad nią widmo sekretów, które mogą zniszczyć Klan Pioruna... i ją samą.


5. „W ciemności: Prawdziwa historia Leonii”– Jana Frey

Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy… Czasami czuje się bardzo samotna i rozpaczliwie tęskni za światłem i kolorami – za błękitem nieba, zielenią trawy. Leonia jest niewidoma.
Stało się to dosłownie w chwilę po pierwszym pocałunku, kiedy wsiadła do samochodu. Zaraz potem uległa ciężkiemu wypadkowi. Dziewczyna obudziła się w świecie ciemności – na zawsze straciła wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny. Wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele. Wspaniała i wzruszająca proza! Doskonała książka dla młodzieży.


6. „Sceny z życia smoków” – Beata Krupska

Smoki Beaty Krupskiej nie dają się wcisnąć w żadne szufladki (być może dlatego, że są po prostu za wielkie). Nie są podobne do żadnego innego bajkowego gada – jedne grube, pokryte gdzieniegdzie kłakami, inne szczupłe, rasowe, z kolorowymi jeżykami na głowach, jeszcze inne puchate wielkogady (bo przecież nie wielkoludy…). Są tak różne, ale coś je łączy – wszystkie smoki z prawdziwego zdarzenia mają na szyjach termosy z zupą ogórkową, wcinają smażone na maśle muchomory i jedno jest pewne – nie potrafią latać, choć ogniem czasami zieją, a na zimę zasypiają snem niedźwiedzim (albo raczej smoczym). Mieszkają sobie na leśnej polanie, unikając ludzi. I wcale nie są sympatyczne, wręcz przeciwnie – to zarozumiałe i zgryźliwe gadziny. Ale nie można ich nie lubić, a to choćby dzięki pomysłowości i poczuciu humoru. Bo jak tu nie zapałać sympatią do przerośniętej jaszczurki, która potrafi liczyć tylko do osiemnastu, a czasami zagra też na saksofonie i zbuduje mur? Każdy smok to indywidualista. Są smoki rasowe i „skundlone”. Smocza arystokracja charakteryzuje się smukłością sylwetki oraz przechodzeniem mutacji strun głosowych. To bardzo muzykalne smoki: „Są tak muzykalne, że nigdy nie słuchają muzyki. Muzyka je drażni i w tym rozdrażnieniu zjadają ludzi”. Ta przezabawna książeczka sprawdzi się zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców- zarówno tych małych, jak i nieco większych.


Poleca Monika Grygorcewicz

Data dodania: 2022-07-01 08:53:04
Data edycji: 2022-07-01 08:54:10
Ilość wyświetleń: 552

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej