Zapraszam do obejrzenia naszej wystawy dotyczącej upamiętnienia rocznicy powstania w Getcie Warszawskim, którą przygotowałyśmy z Leną Staniszewską przy pomocy Pani Agnieszki Grzędy.
Motywem przewodnim jest wiersz:
„Kwiaty na murze”
Żółte kwiaty na murze
Podlane krwią
Wyrosły bohaterskie
Łzy je karmiły
Ból przyozdobił
Kwiaty na murze
Ofiaruję Tobie
Żydzie Powstańcu
Żydzie sponiewierany
Dla Ciebie żonkile
I pamięć nasza
Dlaczego żonkile?
Od kilku lat symbolem pamięci o powstaniu w getcie są przypinane do ubrań papierowe żonkile. Akcje zainicjowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Żonkil kojarzy się z żydowską gwiazdą Dawida, ale ma symbolizować przede wszystkim pamięć o walce powstańców. To właśnie te kwiaty co roku w rocznicę powstania miał składać Marek Edelman pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
Krótko o powstaniu:
Powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, było jednym z największych i najbardziej heroicznych aktów oporu przeciwko niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. Z perspektywy 80 lat, powstanie to nadal pozostaje symbolem walki zbrojnej, którą podjęły żydowskie organizacje bojowe, mając na celu obronę swojego ludu, jego godności i honoru.
Powstanie to było wyrazem heroizmu i odwagi ze strony żydowskich bojowników, którzy byli świadomi, że ich walka jest beznadziejna, a przyszłość ich narodu jest zagrożona. Pomimo tego, że byli źle uzbrojeni i z przewagą liczebną Niemców nie mieli szans, to i tak walczyli z determinacją i poświęceniem, gotowi do oddania swojego życia w obronie swoich braci i sióstr, matek, ojców, dzieci…
Naszym zadaniem jest pielęgnowanie historii, oddanie szacunku ofiarom i niedopuszczenie do tego, aby historia kiedykolwiek się powtórzyła!
Maja Czarna
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12