UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

KWIATY NA MURZE

KWIATY NA MURZE

Zapraszam do obejrzenia naszej wystawy dotyczącej upamiętnienia rocznicy powstania w Getcie Warszawskim, którą przygotowałyśmy z Leną Staniszewską przy pomocy Pani Agnieszki Grzędy.

 

Motywem przewodnim jest wiersz:

„Kwiaty na murze”

Żółte kwiaty na murze

Podlane krwią

Wyrosły bohaterskie

Łzy je karmiły

Ból przyozdobił

Kwiaty na murze

Ofiaruję Tobie

Żydzie Powstańcu

Żydzie sponiewierany

Dla Ciebie żonkile

I pamięć nasza

  • Mirosława Stojak

 

Dlaczego żonkile?

Od kilku lat symbolem pamięci o powstaniu w getcie są przypinane do ubrań papierowe żonkile. Akcje zainicjowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Żonkil kojarzy się z żydowską gwiazdą Dawida, ale ma symbolizować przede wszystkim pamięć o walce powstańców. To właśnie te kwiaty co roku w rocznicę powstania miał składać Marek Edelman pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

 

Krótko o powstaniu:

Powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, było jednym z największych i najbardziej heroicznych aktów oporu przeciwko niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. Z perspektywy 80 lat, powstanie to nadal pozostaje symbolem walki zbrojnej, którą podjęły żydowskie organizacje bojowe, mając na celu obronę swojego ludu, jego godności i honoru.

Powstanie to było wyrazem heroizmu i odwagi ze strony żydowskich bojowników, którzy byli świadomi, że ich walka jest beznadziejna, a przyszłość ich narodu jest zagrożona. Pomimo tego, że byli źle uzbrojeni i z przewagą liczebną Niemców nie mieli szans, to i tak walczyli z determinacją i poświęceniem, gotowi do oddania swojego życia w obronie swoich braci i sióstr, matek, ojców, dzieci…

 

Naszym zadaniem jest pielęgnowanie historii, oddanie szacunku ofiarom i niedopuszczenie do tego, aby historia kiedykolwiek się powtórzyła!

 

Maja Czarna

Data dodania: 2023-04-11 14:44:17
Data edycji: 2023-04-11 14:45:21
Ilość wyświetleń: 375

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej