KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ
„Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć, a on pozostał przy życiu, pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako Naród, nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek środków fizycznej potęgi, jak tylko własna kultura”.
Jan Paweł II
Kwiecień od wielu lat jest miesiącem pamięci narodowej, w którym w sposób szczególny oddajemy hołd pamięci tym, którzy walczyli i ginęli o wolność naszego kraju.
W sposób oczywisty nasuwają się żołnierze, którzy walczyli na frontach II wojny światowej, ale pamiętamy również o żołnierzach niezłomnych czy cywilach, którzy ginęli w obozach zagłady, na ulicach, w domach.
Pamięć o Nich jest naszą powinnością, nasze działania koniecznością.
Z tej okazji na parterze w naszej szkole prezentujemy wystawę pn. „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943-1945”, która przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji w Lublinie. Ekspozycja przedstawia podstawowe informacje na temat zbrodni dokonanej na Polakach w 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.
Autorami wystawy są: Adrian Lesiakowski i Paweł Skrok, a prezentowane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów prywatnych Leona Popka, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum IPN.
Inf.: Alicja Wiaderna, Dorota Kasprzyk
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12