„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”
Marek Edelman
Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile" upamiętniającej 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły przypięli żółte żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć i wzięli udział w organizowanych przez Muzeum Polin wydarzeniach. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało kolejną, specjalną, ofertę materiałów edukacyjnych - kart pracy, scenariuszy zajęć oraz filmów tematycznych, które były wykorzystane na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego.
PAMIĘTAMY
19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Żydowski zryw był nie tylko pierwszą tak dużą akcją podjętą przez organizacje konspiracyjne na terenie okupowanej Polski, ale również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Niemców Europie.
Niemcy utworzyli warszawskie getto 2 października 1940 roku. Było to największe getto w Europie. W kwietniu 1941 roku za 3 metrowym murem znalazło się ok. 450 tysięcy Żydów. Jego mieszkańcy na co dzień walczyli ze śmiercią. Największym zabójcą, obok regularnych niemieckich akcji eksterminacyjnych, był głód. Oprócz tego ludność zmagała się z brakiem możliwości pracy zarobkowej, brakiem opału, leków, odzieży oraz z celowo utrzymywanym przez okupanta katastrofalnym stanem sanitarnym getta.
Powstanie w getcie warszawskim to największy zryw militarny ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej zasługujący na szczególne miejsce w historii i powszechnej świadomości.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil pozostał symbolem zbiorowej pamięci.
https://www.warsaw1943.pl/powstanie/
https://1943.pl/wp-content/uploads/2021/12/Zarys-historii-getta-warszawskiego-rola-%C5%9Bwiadka.pdf
https://www.warsaw1943.pl/2022/12/14/rok-2023-rokiem-pamieci-bohaterek-i-bohaterow-getta-warszawskiego/
Akcję ,,Żonkile" wsparli w tym roku- Ambasadorzy i Ambasadorki: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kamiński, Bartosz Gelner oraz wielu wolontariuszy na terenie całego kraju. Do grona ambasadorów zaproszono również Grupę Granica, która w prowadzonych przez siebie działaniach na granicy polsko-białoruskiej realizuje przypomniane przez Mariana Turskiego XI przykazanie "Nie bądź obojętny".
Honorową Ambasadorką Akcji,, Żonkile" została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem".
W roku 2023 motywem przewodnim Akcji,, Żonkile" były losy ludności cywilnej. Akcja ,,Żonkile" została zadedykowana cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.
Senat RP 29 XI 2022 r. podjął uchwałę o ustanowieniu ROKU 2023 - ROKIEM PAMIĘCI BOHATEREK I BOHATERÓW GETTA WARSZAWSKIEGO.
Dziękuję wszystkim za udział, pamięć i zaangażowanie w Akcji ,,Żonkile". Wspólnie, po raz kolejny, pokazaliśmy, że ,,Łączy Nas Pamięć" przyłączając się do projektu społeczno-edukacyjnego Muzeum POLIN. Szczególne podziękowania kieruję dla uczniów, którzy zrobili zdjęcia wykonanych przez siebie pięknych żonkili i zechcieli je wysłać na stronę internetową naszej szkoły.
Inf. Beata Orczyk
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12