Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”

Marek Edelman

Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile" upamiętniającej 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły przypięli żółte żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć i wzięli udział w organizowanych przez Muzeum Polin wydarzeniach. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało kolejną, specjalną, ofertę materiałów edukacyjnych - kart pracy, scenariuszy zajęć oraz filmów tematycznych, które były wykorzystane na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego.

PAMIĘTAMY

19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Żydowski zryw był nie tylko pierwszą tak dużą akcją podjętą przez organizacje konspiracyjne na terenie okupowanej Polski, ale również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Niemców Europie.

Niemcy utworzyli warszawskie getto 2 października 1940 roku. Było to największe getto w Europie. W kwietniu 1941 roku za 3 metrowym murem znalazło się ok. 450 tysięcy Żydów. Jego mieszkańcy na co dzień walczyli ze śmiercią. Największym zabójcą, obok regularnych niemieckich akcji eksterminacyjnych, był głód. Oprócz tego ludność zmagała się z brakiem możliwości pracy zarobkowej, brakiem opału, leków, odzieży oraz z celowo utrzymywanym przez okupanta katastrofalnym stanem sanitarnym getta.
Powstanie w getcie warszawskim to największy zryw militarny ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej zasługujący na szczególne miejsce w historii i powszechnej świadomości.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil pozostał symbolem zbiorowej pamięci.
https://www.warsaw1943.pl/powstanie/
https://1943.pl/wp-content/uploads/2021/12/Zarys-historii-getta-warszawskiego-rola-%C5%9Bwiadka.pdf
https://www.warsaw1943.pl/2022/12/14/rok-2023-rokiem-pamieci-bohaterek-i-bohaterow-getta-warszawskiego/

Akcję ,,Żonkile" wsparli w tym roku- Ambasadorzy i Ambasadorki: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kamiński, Bartosz Gelner oraz wielu wolontariuszy na terenie całego kraju. Do grona ambasadorów zaproszono również Grupę Granica, która w prowadzonych przez siebie działaniach na granicy polsko-białoruskiej realizuje przypomniane przez Mariana Turskiego XI przykazanie "Nie bądź obojętny".

Honorową Ambasadorką Akcji,, Żonkile" została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem".

W roku 2023 motywem przewodnim Akcji,, Żonkile" były losy ludności cywilnej. Akcja ,,Żonkile" została zadedykowana cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.
Senat RP 29 XI 2022 r. podjął uchwałę o ustanowieniu ROKU 2023 - ROKIEM PAMIĘCI BOHATEREK I BOHATERÓW GETTA WARSZAWSKIEGO.

Dziękuję wszystkim za udział, pamięć i zaangażowanie w Akcji ,,Żonkile". Wspólnie, po raz kolejny, pokazaliśmy, że ,,Łączy Nas Pamięć" przyłączając się do projektu społeczno-edukacyjnego Muzeum POLIN. Szczególne podziękowania kieruję dla uczniów, którzy zrobili zdjęcia wykonanych przez siebie pięknych żonkili i zechcieli je wysłać na stronę internetową naszej szkoły.

Inf. Beata Orczyk

Data dodania: 2023-05-24 21:27:18
Data edycji: 2023-05-24 21:29:40
Ilość wyświetleń: 188

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej