UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

LEKCJA W KRAKOWIE

LEKCJA W KRAKOWIE

6 lutego 2023 roku uczniowie: Marta Anduła, Mykhailo Bolohan, Maja Czarna, Maja Fink, Milena Gruszczak, Gabriella Kominiak, Kostiantyn Korovatsky, Oleksandra Lysak, Davyd Kostenko, Anastasiia Ivanova, Vanessa Markiewicz, Angelina Novikova, Joanna Mysiak, Kateryna Shchepanska i Lena Staniszewska, uczestniczyli w realizacji nowego projektu edukacyjnego - „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę” w MUZEUM GALICJA w Krakowie. Projekt był skierowany do polsko-ukraińskich grup uczniów i uczennic w roku szkolnym 2022/2023. Pomysłodawcą oraz podmiotem prowadzącym Projekt jest fundacja Forum Dialogu z siedzibą w Warszawie.

Ideą, która przyświecała organizatorom przy tworzeniu tego Projektu, było umożliwienie integracji i wspólnej edukacji polskich i ukraińskich grup uczniów i uczennic - w tym trudnym okresie. Wierzymy w to, że wspólny wyjazd do jakże niezwykłego miejsca, jakim jest Muzeum Galicja w Królewskim Mieście Krakowie pomógł zacieśnić wzajemne relacje, a wspólne odkrywanie żydowskiej historii i kultury (łączącej przecież także Polskę i Ukrainę) sprawi, że uczniowie i uczennice staną się bardziej otwarci i tolerancyjni na poznawanie innych kultur, religii i otaczającego ich świata. Realizując Projekt przeciwdziałamy antysemityzmowi oraz budujemy postawy otwartości wobec różnorodności i odmienności.

Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach:
Mozaika polsko-żydowsko-ukraińska.
Celem zajęć było ukazanie złożoności polsko-żydowsko-ukraińskiej historii oraz przybliżenie

najważniejszych zagadnień związanych z tożsamością, tradycją i kulturą żydowską. Warsztaty miały zachęcić uczestników do refleksji nad miejscem polskich i ukraińskich Żydów i ich dziedzictwem w historii i kulturze oraz kształtować postawy tolerancji, otwartości i budowania pozytywnych skojarzeń z wielokulturowością i różnorodnością. Uczestnicy pracowali w małych grupach nad graficznym przedstawieniem wybranych zagadnień: tożsamości żydowskiej, judaizmu, historii, Holokaustu, pamięci, sztuki – a następnie zastanawiali się nad powiązaniami między nimi, a na koniec prezentowali wyniki swojej pracy.

Lekcja muzealna „Śladami pamięci”

Lekcja dotyczyła pracy uczestników w grupach, w których na podstawie wystawy i dodatkowych materiałów opracowali wybrane zagadnienia, a następnie wcielili się w rolę przewodników po muzeum.

Maja Czarna

W poniedziałek, 6.02.2023 roku, odbyła się wycieczka edukacyjna uczniów naszej szkoły do Krakowa. Zbiórka miała miejsce o godz.4.00, lecz mimo tak wczesnej pory nikt się nie spóźnił, bo towarzyszące nam emocje nam na to nie pozwoliły. Głównym punktem naszego wyjazdu było Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.

Na początku obejrzeliśmy wystawę poświęconą prawdziwej damie przemysłu kosmetycznego - Pani Helenie Rubinstein, która urodziła się w żydowskiej rodzinie w podkrakowskim Podgórzu. Wkrótce po jej urodzeniu rodzina przeniosła się na Kazimierz. W latach 90. XIX wieku Helena wyjechała do rodziny w Wiedniu, po czym w 1897 roku na statku „Prinz Regent Luitpold” wyemigrowała do Australii. Po kilku latach, już jako obywatelka Australii, powróciła do Europy, otwierając salony kolejno w Londynie i Paryżu. W 1915 roku przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, które pozostały jej główną siedzibą do śmierci w 1965 roku. Była polską bizneswoman żydowskiego pochodzenia, mecenaską sztuki, założycielka przedsiębiorstwa Helena Rubinstein. Cóż za niezwykła i przedsiębiorcza kobieta jak na tamte czasy!

            Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, których pierwsza część polegała na ułożeniu tematycznym materiałów, które otrzymaliśmy od Pani edukatorki. Moja grupa trafiła na temat Holokaustu, który był nam już wcześniej znany z lekcji historii. Druga część zajęć dotyczyła przygotowania odpowiedzi na zadane nam pytania w oparciu o przydzieloną naszej grupie część tematyczną wystawy. Obie formy aktywności, realizowane wspólnie z naszymi ukraińskimi koleżankami i kolegami, były bardzo pouczające i dające nam tak dużo do myślenia na przyszłość.

            Po ciekawych i jakże inspirujacych zajęciach w Muzeum Galicja udaliśmy się, przez zaśnieżone ulice dzielnicy Kazimierz, na wyśmienity obiad do restauracji ,,Marchewka z groszkiem". Po obiedzie nastąpił powrót do Bolesławca. Podczas wyjazdu z Krakowa wszyscy pomachaliśmy majestatycznemu Wawelowi oraz Kościołowi Mariackiemu i Sukiennicom. Ach, ten Kraków - to naprawdę niezwykłe miasto... Mimo tego, że musieliśmy wstać tak wcześnie to uważam, iż było zdecydowanie warto. W naszym busiku żartowaliśmy, opowiadaliśmy o naszych refleksjach i spostrzeżeniach po tych niezwykłych zajęciach. Na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci.

Serdecznie dziękujemy Pani BEACIE ORCZYK, naszej nauczycielce historii, za możliwość wzięcia udziału w tej niecodziennej lekcji historii w Muzeum Galicja. Nasza wyprawa do Krakowa była pięknym podsumowaniem wcześniejszego projektu ,,Hannah Project".

Dziękuję wszystkim uczestnikom Projektu „RAZEM ODKRYWAMY ŻYDOWSKĄ HISTORIĘ I KULTURĘ” za kreatywność, pomysłowość, odwagę w realizacji zadań tematycznych.
Bardzo się cieszymy, że udział uczniów z naszej szkoły  i ich działania zostały  docenione i zauważone przez organizatorów Projektu, tym bardziej, że oddaliśmy temu przedsięwzięciu (kolejny raz) całe nasze serca.

Beata Orczyk, koordynatorka projektu edukacyjnego

Data dodania: 2023-02-22 14:48:20
Data edycji: 2023-03-01 11:14:29
Ilość wyświetleń: 591

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej