6 lutego 2023 roku uczniowie: Marta Anduła, Mykhailo Bolohan, Maja Czarna, Maja Fink, Milena Gruszczak, Gabriella Kominiak, Kostiantyn Korovatsky, Oleksandra Lysak, Davyd Kostenko, Anastasiia Ivanova, Vanessa Markiewicz, Angelina Novikova, Joanna Mysiak, Kateryna Shchepanska i Lena Staniszewska, uczestniczyli w realizacji nowego projektu edukacyjnego - „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę” w MUZEUM GALICJA w Krakowie. Projekt był skierowany do polsko-ukraińskich grup uczniów i uczennic w roku szkolnym 2022/2023. Pomysłodawcą oraz podmiotem prowadzącym Projekt jest fundacja Forum Dialogu z siedzibą w Warszawie.
Ideą, która przyświecała organizatorom przy tworzeniu tego Projektu, było umożliwienie integracji i wspólnej edukacji polskich i ukraińskich grup uczniów i uczennic - w tym trudnym okresie. Wierzymy w to, że wspólny wyjazd do jakże niezwykłego miejsca, jakim jest Muzeum Galicja w Królewskim Mieście Krakowie pomógł zacieśnić wzajemne relacje, a wspólne odkrywanie żydowskiej historii i kultury (łączącej przecież także Polskę i Ukrainę) sprawi, że uczniowie i uczennice staną się bardziej otwarci i tolerancyjni na poznawanie innych kultur, religii i otaczającego ich świata. Realizując Projekt przeciwdziałamy antysemityzmowi oraz budujemy postawy otwartości wobec różnorodności i odmienności.
Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach:
Mozaika polsko-żydowsko-ukraińska.
Celem zajęć było ukazanie złożoności polsko-żydowsko-ukraińskiej historii oraz przybliżenie
najważniejszych zagadnień związanych z tożsamością, tradycją i kulturą żydowską. Warsztaty miały zachęcić uczestników do refleksji nad miejscem polskich i ukraińskich Żydów i ich dziedzictwem w historii i kulturze oraz kształtować postawy tolerancji, otwartości i budowania pozytywnych skojarzeń z wielokulturowością i różnorodnością. Uczestnicy pracowali w małych grupach nad graficznym przedstawieniem wybranych zagadnień: tożsamości żydowskiej, judaizmu, historii, Holokaustu, pamięci, sztuki – a następnie zastanawiali się nad powiązaniami między nimi, a na koniec prezentowali wyniki swojej pracy.
Lekcja muzealna „Śladami pamięci”
Lekcja dotyczyła pracy uczestników w grupach, w których na podstawie wystawy i dodatkowych materiałów opracowali wybrane zagadnienia, a następnie wcielili się w rolę przewodników po muzeum.
Maja Czarna
W poniedziałek, 6.02.2023 roku, odbyła się wycieczka edukacyjna uczniów naszej szkoły do Krakowa. Zbiórka miała miejsce o godz.4.00, lecz mimo tak wczesnej pory nikt się nie spóźnił, bo towarzyszące nam emocje nam na to nie pozwoliły. Głównym punktem naszego wyjazdu było Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.
Na początku obejrzeliśmy wystawę poświęconą prawdziwej damie przemysłu kosmetycznego - Pani Helenie Rubinstein, która urodziła się w żydowskiej rodzinie w podkrakowskim Podgórzu. Wkrótce po jej urodzeniu rodzina przeniosła się na Kazimierz. W latach 90. XIX wieku Helena wyjechała do rodziny w Wiedniu, po czym w 1897 roku na statku „Prinz Regent Luitpold” wyemigrowała do Australii. Po kilku latach, już jako obywatelka Australii, powróciła do Europy, otwierając salony kolejno w Londynie i Paryżu. W 1915 roku przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, które pozostały jej główną siedzibą do śmierci w 1965 roku. Była polską bizneswoman żydowskiego pochodzenia, mecenaską sztuki, założycielka przedsiębiorstwa Helena Rubinstein. Cóż za niezwykła i przedsiębiorcza kobieta jak na tamte czasy!
Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, których pierwsza część polegała na ułożeniu tematycznym materiałów, które otrzymaliśmy od Pani edukatorki. Moja grupa trafiła na temat Holokaustu, który był nam już wcześniej znany z lekcji historii. Druga część zajęć dotyczyła przygotowania odpowiedzi na zadane nam pytania w oparciu o przydzieloną naszej grupie część tematyczną wystawy. Obie formy aktywności, realizowane wspólnie z naszymi ukraińskimi koleżankami i kolegami, były bardzo pouczające i dające nam tak dużo do myślenia na przyszłość.
Po ciekawych i jakże inspirujacych zajęciach w Muzeum Galicja udaliśmy się, przez zaśnieżone ulice dzielnicy Kazimierz, na wyśmienity obiad do restauracji ,,Marchewka z groszkiem". Po obiedzie nastąpił powrót do Bolesławca. Podczas wyjazdu z Krakowa wszyscy pomachaliśmy majestatycznemu Wawelowi oraz Kościołowi Mariackiemu i Sukiennicom. Ach, ten Kraków - to naprawdę niezwykłe miasto... Mimo tego, że musieliśmy wstać tak wcześnie to uważam, iż było zdecydowanie warto. W naszym busiku żartowaliśmy, opowiadaliśmy o naszych refleksjach i spostrzeżeniach po tych niezwykłych zajęciach. Na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci.
Serdecznie dziękujemy Pani BEACIE ORCZYK, naszej nauczycielce historii, za możliwość wzięcia udziału w tej niecodziennej lekcji historii w Muzeum Galicja. Nasza wyprawa do Krakowa była pięknym podsumowaniem wcześniejszego projektu ,,Hannah Project".
Dziękuję wszystkim uczestnikom Projektu „RAZEM ODKRYWAMY ŻYDOWSKĄ HISTORIĘ I KULTURĘ” za kreatywność, pomysłowość, odwagę w realizacji zadań tematycznych.
Bardzo się cieszymy, że udział uczniów z naszej szkoły i ich działania zostały docenione i zauważone przez organizatorów Projektu, tym bardziej, że oddaliśmy temu przedsięwzięciu (kolejny raz) całe nasze serca.
Beata Orczyk, koordynatorka projektu edukacyjnego
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12