UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

MARCH 12, 2021

MARCH 12, 2021

W drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021 otrzymaliśmy zaproszenie z Forum Dialogu, z którym współpracujemy i realizujemy projekty historyczne, do udziału w kolejnej edycji międzynarodowego konkursu ,,Dzielenie się siłą. Podtrzymywanie ludzkości". Forum Dialogu z siedzibą w Warszawie wspiera i propaguje konkurs w Polsce oraz współpracuje z organizatorami międzynarodowego konkursu Annual Holocaust and Writing Contest organizowanym przez Uniwersytet Chapmana w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. W tym roku była to już 22. edycja, tym razem pod hasłem „Sharing Strength. Sustaining Humanity” („Dzielenie się siłą. Podtrzymywanie ludzkości”). Jest to konkurs łączący te rzeczy, które są dla nas wszystkich niezwykle ważne w kontekście edukacji o Zagładzie, a praca ze świadectwami to zawsze wyjątkowe doświadczenie dla uczniów. Uczestniczący w konkursie uczniowie zapoznawali się ze świadectwami wideo Ocalonych na stronie USC Shoah Foundation lub The 1939 Society (są na nich dostępne także świadectwa w języku polskim). Po obejrzeniu świadectwa uczniowie analizowali je i zastanawiali się nad motywacjami i przesłaniem świadków historii. Swoją własną refleksję i przemyślenia mieli przełożyć na kreatywny pomysł – pracę plastyczną, wiersz, opowiadanie lub film.

Prace plastyczne uczniów naszej szkoły przygotowane przez Natalię Fryc z kl.8c i Marcina Modzelewskiego z kl.7c zostały wysyłane do organizatora (do Kalifornii) i wzięły udział w międzynarodowym konkursie. Prace Natalii i Marcina zostały wyróżnione przez organizatorów i znalazły się w towarzystwie prac z całego świata USA, Niemiec, Danii, Izraela, Meksyku, Filipin czy RPA.
Praca Marcina Modzelewskiego: tytuł pracy -⁠ "Hold my hand (Trzymaj moją rękę)"
„Świadectwo Pani Janiny Bauman uświadomiło mi, jak ważna jest więź z drugim człowiekiem i chęć pomocy innym. Tylko pomocna dłoń innej osoby, często narażonej na utratę życia,

dała szansę na przeżycie w warszawskim getcie. Pani Janina sama korzystała z pomocy innych, ale też sama pomagała innym ludziom. W swojej pracy przedstawiam ocalałych na tle zniszczonej Warszawy, którzy trzymają się za ręce. Z rąk wydobywa się symboliczny błysk nadziei i siły we wspólnym działaniu”.
Praca Natalii Fryc: tytuł pracy ,,Wyciągnijmy wnioski z przeszłości. Chrońmy przyszłość wszystkich ludzi".
„Zdecydowałam się na wzięcie udziału w Państwa konkursie, gdyż chcę przyłączyć się do grona ludzi dobrej woli – ludzi myślących, otwartych na drugiego człowieka, którzy chcą upamiętnić tragiczne wydarzenia w getcie warszawskim, które istniało na terenie Polski okupowanej przez Niemców, w czasie II wojny światowej. Jako bohaterkę mojej pracy wybrałam polską pisarkę żydowskiego pochodzenia, Panią Janinę Bauman. Jako nastolatka trafiła do getta, gdzie przeżyła głód, przeludnienie i ciężkie warunki życia. Na szczęście udało się Jej uciec z getta razem z matką i młodszą siostrą. Pani Bauman napisała kilka opowiadań, które oparła na swoich wspomnieniach, z których możemy się dowiedzieć, jakie warunki życia panowały w warszawskim getcie. Musimy pamiętać o ofiarach nazistowskiej nienawiści, aby te nieludzkie czasy i wydarzenia nie powtórzyły się w naszym i w żadnym innym pokoleniu. Moje przesłanie do wszystkich ludzi dobrej woli:,, Pamiętajmy – nienawiść jest łatwa, to miłość i tolerancja wymaga wysiłku i poświecenia."

W załączniku prace Natalii i Marcina oraz zrzut ekranu z 22 minuty/40 sekund gdzie pojawili się wraz z nazwą szkoły SP4 w Bolesławcu.
link do filmu:
https://chapman.hosted.panopto.com/Panopto/Pages/Viewer.aspx?id=aab81df0-adf2-479b-82f8-ace8013d3b05 

Wielkie gratulacje dla Natalii i Marcina!

Bardzo dziękuję Pani Katarzynie Wierzejskiej, Pani Martynie Daczkowskiej oraz Państwu Bogumile i Krzysztofowi Modzelewskim za pomoc w przetłumaczeniu  informacji wysłanych do organizatorów  konkursu.

Inf. Beata Orczyk

Data dodania: 2021-06-10 14:34:07
Data edycji: 2021-06-11 07:36:58
Ilość wyświetleń: 683

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej