NASZE POSŁANKI NA XXVII SESJĘ SDiM

Z prawdziwą radością i dumą informuję o sukcesach uczennic klas ósmych w XXVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Natalia Fryc i Maja Wierzejska z klasy 8c zostały laureatkami w kategorii pracy plastycznej, a Marika Barycka i Roksana Makowiecka z klasy 8d zostały laureatkami w kategorii pracy multimedialnej w XXVII internetowej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży, której temat brzmiał: Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia. W jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości, w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz?

Do udziału w konkursie zostały zaproszone dwuosobowe zespoły złożone z uczniów tej samej szkoły lub zespołu szkół. Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu RP. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu Sejmu odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka (niestety w tym roku, w sytuacji pandemii, jest to niemożliwe).   Inauguracyjna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się 1 czerwca 1994 roku z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz Janiny Ochojskiej – prezesa Polskiej Akcji Humanitarnej. W ławach Sali Plenarnej Sejmu zasiedli wtedy posłowie i posłanki wyłonieni w konkursie dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie, które ma już swoje liczne odpowiedniki w innych krajach. Obecnie dziecięco-młodzieżowe parlamenty działają m.in. w: Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.

Wielkie gratulacje dla Natalii, Mai, Mariki i Roksany.

Inf. Beata Orczyk - nauczyciel historii i wos

Data dodania: 2021-06-07 10:47:39