UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

NIE MA ZŁYCH I DOBRYCH EMOCJI

NIE MA ZŁYCH I DOBRYCH EMOCJI

Emocje, czyli to co czujesz w danej chwili: są tym, co nas porusza w środku i powoduje, że czujemy jakieś pobudzenie, napięcie. Czujemy, że coś się zmienia w naszej głowie i całym ciele.

Emocje towarzyszą nam bez przerwy, chociaż nie zawsze je dostrzegamy. To nieodłączna część naszego życia. Pokazują, że dzieje się w naszym życiu coś ważnego. Pomagają nam nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Wpływają na zachowania, na nasze postrzegania, ale także na to, jak widzą nas inni. Badania pokazały, że wszyscy ludzie na świecie odczuwają takie same emocje. Do podstawowych emocji zalicza się: radość, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie i złość.

 

W marcu klasy drugie naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią pedagog, które dotyczyły emocji. Na warsztatach drugoklasiści uczyli się rozpoznawania podstawowych emocji. Uczniowie dowiedzieli się, że wszystkie emocje, uczucia, jakie odczuwamy są potrzebne i ważne. Nie ma więc złych i dobrych emocji. Odczuwamy je jako przyjemne i mniej przyjemne. Dzięki złości wiemy, czego nie chcemy i na czym nam zależy, strach chroni nas przed niebezpieczeństwami, smutek pozwala na odpoczynek, a radość dostarcza nam energii do działania

 

Na kolejnych zajęciach zajęliśmy się trudną i silną emocją - złością. Na tych warsztatach uczniowie zastanawiali się, gdzie złość „mieszka” w naszym ciele i jak można ją rozpoznać. Wszyscy szukali dobrych sposobów na złość. Oczywiście tylko takich, które nikogo i niczego nie krzywdzą. Dzieci znalazły mnóstwo społecznie akceptowanych sposobów na złość. Między innymi: rozmowa z rodzicem, przyjacielem, słuchanie muzyki, sport, spacer, kącik ciszy, „rozmowy” z maskotką, psem.

Złość charakteryzuje się postawą wrogości, frustracji czy wzburzenia i jest powiązana z mechanizmem walki i ucieczki. Złość i gniew, gdy nie są kontrolowane, mogą mieć bardzo negatywne skutki. Niestety mogą prowadzić do agresywnych zachowań. W klasie 2b rozmawialiśmy na temat skutków niekontrolowania złości. Uczniowie odegrali role w „Bajce o złości”. Pomogło to zrozumieć dzieciom, jak powstaje łańcuch złości. Poprzez dramę odgrywaliśmy, jak przerwać łańcuch złości i zamienić we wspólne działanie.

 

Emocje są bardzo ważne. Wyrażanie emocji to nasze prawo. Jednak bardzo ważne jest, abyśmy wyrażali uczucia w taki sposób, by nie krzywdzić siebie i innych.

 

Emocja [łac. emovere‘- poruszać’], psychol. we współczesnej psychologii system obejmujący uczucia, uznawane za składnik subiektywny, pobudzenie fizjologiczne wraz ze specyficzną ekspresją oraz zmiany zachowania. Encyklopedia PWN

 

Lucyna Cichewicz - pedagog

Data dodania: 2022-03-29 12:14:15
Data edycji: 2022-03-29 12:15:00
Ilość wyświetleń: 936

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej