W ramach obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości zaprosiliśmy do naszej biblioteki w dniach 5 i 6 listopada Panią Elżbietę Hołyńską – nauczycielkę i pasjonatkę historii, członkinię Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich. Od lat uczestniczy ona w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
Pani Elżbieta opowiedziała uczniom klas siódmych i ósmych w bardzo interesujący sposób o drogach do niepodległości naszego kraju. Podczas spotkań młodzież wysłuchania utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” wraz z wizualizacją działań narodowowyzwoleńczych. Wykładom towarzyszyła wystawa „Teraz będzie Polska – rok 1918”.
1 listopada 1918 roku młodzi mieszkańcy Lwowa stanęli do walki z bronią w ręku, by bronić niepodległości Polski, stawiając opór ukraińskim siłom, które dążyły do przejęcia kontroli nad miastem. Zapłacili za to najwyższą cenę – swoje życie.
Ciała młodych “Orląt lwowskich”, jak określano młodych Obrońców Lwowa – uczniów szkół średnich i studentów oraz młodej inteligencji, spoczęły na wyodrębnionej części łyczakowskiego cmentarza we Lwowie, którą nazwano Cmentarz Obrońców Lwowa lub potocznie cmentarz Orląt Lwowskich.
Uczniowie klas ósmych mogli wysłuchać dodatkowo opowieści o młodych bohaterach i historii Cmentarza Orląt Lwowskich. Pani Elżbieta korzystała z publikacji „Cmentarz Orląt. Symbol młodzieńczego patriotyzmu”, która jest dostępna w naszej bibliotece. Młodzież wysłuchała nagrania przejmującej pieśni patriotycznej Artura Oppmana „Orlątko”, którą zaśpiewała absolwentka naszej szkoły - Wiktoria Eliaszewicz.
Bardzo dziękujemy Elżbiecie Hołyńskiej za interesujące wykłady oraz Pani Barbarze Smoleńskiej, prezesowi Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich za udostępnienie wystawy „Teraz będzie Polska rok 1918”.
Dorota Kasprzyk
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12