W naszej szkole uczy się ponad stu uczniów i uczennic z Ukrainy, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę z powodu wojny. To bardzo trudna sytuacja zarówno dla nich, jak i nauczycieli, pracujących po raz pierwszy z tak dużą liczbą obcokrajowców. Istotnym wsparciem w szybkiej i skutecznej aklimatyzacji osób zza wschodniej granicy Polski jest nauka języka polskiego jako obcego/drugiego. Uczniowie podczas tych zajęć lekcyjnych mają okazję nie tylko poznawać słownictwo i gramatykę języka polskiego, ale również kulturę. O specyfice nauczania języka i kultury polskiej osób ze Wschodu opowiadał podczas ogólnopolskiej konferencji w Warszawie, nasz nauczyciel Pan Krzysztof Czekanowski.
Spotkanie stanowiło podsumowanie 1,5 rocznego projektu dotyczącego procesu repatriacji, który zrealizowała Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie należąca do Skarbu Państwa i nadzorowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wydarzenie było transmitowane przez Internet i wzięło w nim udział ponad 200 jednostek samorządowych. W skład panelistów weszli eksperci oraz ekspertki zajmujący się wspieraniem repatriantów oraz kandydatów na repatriantów w powrocie do kraju ich przodków.
Pan Krzysztof, posiadający doświadczenie w dydaktyce języka i kultury polskiej młodzieży oraz osób dorosłych z obszarów ukraińsko i rosyjskojęzycznych, wygłosił referat, w którym skupił się na najważniejszych elementach językowej i kulturalnej edukacji obcokrajowców.
Fragment konferencji z udziałem Pana Krzysztofa 1:14:26 https://www.youtube.com/watch?v=EX4GQHY6YlY
Inf. Maria Subik
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12