Uczniowie naszej szkoły: PATRYCJA BUJAK, ANGELINA NOVIKOVA, JOANNA MYSIAK, MYKHAILO BOLOHAN i SZYMON DROHOMIRECKI, wzięli udział w XV edycji Ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny ,,Póki nie jest za późno", który był zorganizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich typów szkół z całej Polski. Jego celem było wzbudzenie zainteresowania historią oraz współczesnym stanem miejsc, obiektów i znaków pamięci narodowej lub miejsc wydarzeń historycznych, nieupamiętnionych dotychczas w trwały, materialny sposób, a także losami świadków historii bezpośrednio związanymi z miejscami zarówno upamiętnionymi, jak i nieupamiętnionymi. Tematyka prac mogła dotyczyć wojen i konfliktów zbrojnych w XX wieku.
Organizatorzy konkursu zakładali, że praca nad projektami stworzy uczniom możliwość poszukiwania i badania różnorodnych źródeł historycznych oraz ich prezentacji w interesującej i nowatorskiej formie.
Uczestnicy konkursu z SP nr 4 zatytułowali swój projekt: ,,Póki nie jest za późno"- odkrywamy historię ludności wojennego Bolesławca, jako przekaz spotkania z Innymi i odkrycie Innych w sobie" przekazując w postaci nagranego filmu historię ,,Concordii"- obozu w sercu miasta.
Górujący nad Bolesławcem charakterystyczny budynek Zakładów Tekstylnych „Concordia” to zabytek znany chyba każdemu mieszkańcowi. Kto by pomyślał, że miejsce, które wielu z nas mija każdego dnia, było niegdyś areną śmierci i katorżniczej pracy setek nieszczęśliwców? Na dwóch piętrach tego gmachu w czasach II Wojny Światowej funkcjonował bowiem Konzentrazionslager Bunzlau II.
Najciekawszym i zarazem najbardziej dramatycznym okresem w historii „Concordii” były lata 1943-45. Wtedy to pomieszczenia budynku zaadaptowano na Lotnicze Zakłady Wasserflugzeugbau A.G. Pracowano tu głównie przy produkcji skrzydeł do niemieckiego samolotu Focke-Wulf 190, którego jedna z głównych hal produkcyjnych znajdowała się w położonych nieopodal Żarach. Więźniami byli głównie Żydzi, Rosjanie i Polacy.
Projekty oceniane były przez Komisję Konkursową powołaną przez dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.Komisja wzięła pod uwagę:
· poprawność merytoryczną,
· unikalne i samodzielnie zdobyte przez autorów źródła historyczne,
· twórczy charakter pracy,
· interesującą i oryginalną formę przekazu, adekwatną do prezentowanego zagadnienia,
· przedstawienie opisywanych wydarzeń w szerszym kontekście historycznym (tj. dzieje regionu na tle dziejów Polski i świata) i wskazanie związków przyczynowo - skutkowych,
· dokumentację procesu tworzenia projektu,
· wykazanie się takimi umiejętnościami jak: formułowanie własnych opinii, poszukiwanie i analizowanie materiałów uzyskanych z różnych źródeł i twórczą współpracę.
Drużyna projektowa z naszej szkoły uzyskała w końcowej kwalifikacji 159 punktów na 180 punktów do zdobycia.
Bardzo dziękujemy za pomoc w przygotowaniu pracy konkursowej Panu Zdzisławowi Abramowiczowi, pasjonatowi historii Bolesławca.
Wielkie gratulacje dla Patrycji, Angeliny, Asi, Miszy i Szymona!
Link do filmu konkursowego:
TUTAJ
Inf. Beata Orczyk, szkolny koordynator projektu
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12