Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

PRZYJAŹŃ

PRZYJAŹŃ

Czym jest przyjaźń? Czy zastanawialiście się kiedyś, czy można mieć tylko jednego przyjaciela lub przyjaciółkę? A może wielu?

Dla każdego z nas przyjaźń oznacza coś innego. Często przyjacielem nazywamy kogoś, z kim spędzamy mnóstwo czasu i mamy podobne zainteresowania, pasje lub identyczne spojrzenie na świat. Przyjacielem może być też ktoś, z kim po prostu „dobrze się dogadujemy”, a także pomagamy sobie w trudnych chwilach. Często jest to po prostu osoba, z którą lubimy spędzać czas. Ktoś komu bezgranicznie ufamy i możemy powierzyć nasze sekrety. To osoba, której chcemy wysłuchać i pomóc, kiedy nas potrzebuje.

 

Prawdopodobnie każdy z nas ma własną definicję przyjaźni, jednakże po części w definicjach na pewno się zgadzamy. Przyjaźń - bliskie, serdeczne stosunki z kimś, oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możliwości liczenia na kogoś w każdej sytuacji” - tak brzmi definicja ze Słownika Języka Polskiego.

 

Pytań o wartość przyjaźni możemy szukać w literaturze np. w opowieści filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupery pt. „Mały Książę" lub opowiadaniu "Stary człowiek i morze" E. Hemingwaya. Za każdym razem jest ona przedstawiana jako piękne uczucie, które powinno być bezinteresowne i wzajemne. Przyjaźń warto pielęgnować. Wiele dojrzałych przyjaźni trwa do tzw. "grobowej deski". To uczucie nie jest zarezerwowane tylko dla ludzi obcych, jest dobrze jeśli łączy małżonków, dzieci, sąsiadów. Czasem doskonałe relacje wiążą nie tylko dwie osoby, ale liczniejszą grupę ludzi. Najważniejsze jest nie to, ile osób się przyjaźni, ale jak trwała jest ta więź i ile jest w stanie znieść, bo w przyjaźni nie ma miejsca na fałsz, nieszczerość, brak zaufania. Przyjaźń powinna być bezwarunkowa. Zdarza się, że trudności i wyzwania nas przytłaczają. Obecność przyjaciół pomaga przetrwać trudne chwile i dodaje otuchy, ponieważ wspierają nas, gdy potrzebujemy tego.

 

Niestety niektóre przyjaźnie nie wytrzymują próby czasu, co także stanowi ważną lekcję, ponieważ każda relacja uczy nas czegoś i wnosi coś wyjątkowego do naszego życia. Uczymy się doceniać przyjaźnie i nie zamykać się w sobie, lecz otwierać na innych ludzi, gdy potrzebujemy pomocy. Dzięki przyjaźni dowiadujemy się wiele o samych sobie i łatwiej znajdujemy wyjście z trudnych sytuacji. Ci, którzy pojawiają się w naszym życiu, pokazują nam, jak nawiązywać relacje z ludźmi o różnych osobowościach, jak przebaczać, rozmawiać, razem się śmiać. Od przyjaciół, którzy mają inny od naszego pogląd na świat, uczymy się, że możemy żyć w przyjaźni z ludźmi, którzy bardzo się od nas różnią.

 

Grupy rówieśnicze pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju emocjonalnym i społecznym człowieka. Bez względu na to czy to grupa przedszkolna, klasa szkolna, paczka przyjaciół czy wszystkie grupy formalne i nieformalne oddziałują na postrzeganie własnej osoby i świata.
W odniesieniu do grupy rówieśniczej kształtowana jest m.in. tożsamość człowieka. To bardzo ważne, ponieważ grupa stwarza warunki do przyjęcia wzorów i ich naśladowania, zapewnia poczucie bezpieczeństwa wynikające z liczebności, określa też pewne standardy zachowań, wzmacnia samoocenę, a nawet zastępuje rodzinę. W grupie każdy nastolatek czuje się bezpiecznie i ma określony status. Przynależność do grup to naturalna faza rozwoju każdego z nas.

 

Podsumowując, chciałam przytoczyć kilka cytatów o przyjaźni:

"Nie ten przyjaciel, kto współczuje, a ten kto pomaga";

"Dobrych przyjaciół trudno znaleźć, a jeszcze trudniej zapomnieć ";

"Przyjaciel wszystkich nie jest przyjacielem nikogo";

 

Życzę Wam dobrych i szczerych przyjaciół, wspólnego rozwiązywania problemów i zrozumienia, a także wparcia od bliskich Wam osób.

Pamiętajcie, że prawdziwa przyjaźń to skarb, o który należy dbać i go pielęgnować!

 

Maja Czarna

Data dodania: 2022-01-03 07:49:34
Data edycji: 2022-01-03 07:52:59
Ilość wyświetleń: 3948

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej