UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

SŁAWEK GORTYCH – ZAGUBIONY W KARKONOSZACH – SPOTKANIE AUTORSKIE

SŁAWEK GORTYCH – ZAGUBIONY W KARKONOSZACH – SPOTKANIE AUTORSKIE

2 listopada odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem. Bolesławianin, absolwent naszej szkoły oraz I Liceum Ogólnokształcącego, pasjonat gór i wielodniowych wędrówek z plecakiem po karkonoskich bezdrożach, przyjechał do nas aby zaprezentować swoją pierwszą powieść kryminalną „Schronisko, które przestało istnieć”.

           

W spotkaniu wzięła udział klasa VIII c wraz z polonistką, Panią Edytą Kwiatkowską.

Już od samego początku nasuwało się wiele pytań, a pierwsze z nich, to...

Jak to się stało, że absolwent wydziału stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu połączył pasję chodzenia po górach, z zacięciem historyka i lekkością pisania?

Jak sam powiedział, po górach chodził już w liceum i potem na studiach. Podczas jednej z wycieczek natrafił na szczątki po schronisku ks. Henryka na krawędzi Kotła Wielkiego Stawu. Zaczął szukać w książkach, archiwach, wydawnictwach niemieckich i natrafił na inspirującą historię, która stała się kanwą wciągającego kryminału.

Na pytanie, jak godzi zawód stomatologa z pisaniem książek i wędrówkami po górach, autor odpowiedział, że jest to dla niego odskocznia od zawodowych obciążeń, stresów. Na co dzień odbywa staż podyplomowy we Wrocławiu. W tygodniu przyjmuje pacjentów, w weekend jedzie w góry. I jeszcze znajduje czas na pisanie.

 

Dzięki powieści „Schronisko, które przestało istnieć” poznajemy historię ludzi z Karkonoszy, niemieckie nazwy obiektów, historię przesiedleń Niemców i inne ważne fakty.

Ci, którzy chcieliby powędrować szlakami z powieści, inaczej teraz będą patrzeć na Śnieżne Kotły, Wielki Staw i inne miejsca w Karkonoszach.

Jak sam autor podkreśla, historia schronisk karkonoskich jest bardzo intrygująca, zatem tematów do kolejnych części powieści na pewno mu nie zabraknie.

           

Sławek Gortych jest też autorem bloga „Zagubiony w Karkonoszach”, gdzie odkrywa przed czytelnikami tajemnice najsłynniejszych dolnośląskich gór. Zachęcamy do jego śledzenia.

Na koniec spotkania tradycyjnie było wpisywanie dedykacji do książek Pana Sławka. Już wkrótce będzie można wypożyczyć w naszej bibliotece „Schronisko, które przestało istnieć”.

 

Panie Sławku bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie i czekamy z niecierpliwością na kolejne tomy trylogii o Karkonoszach!

 

Podziękowania za pomoc i współpracę dla Pani Edyty Kwiatkowskiej oraz Pani Moniki Grygorcewicz.

 

Inf. i zdj.: Dorota Kasprzyk

Data dodania: 2022-11-03 23:05:40
Data edycji: 2022-11-07 11:00:38
Ilość wyświetleń: 1343

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej