SŁODKO-GORZKIE SMAKI ŻYCIA W PRL-u

Przypominamy i gorąco zachęcamy wszystkich uczniów klas III – VIII do udziału w Konkursie Literackim „Zatrzymać w czasie”, który w Bolesławcu ma już swoją wieloletnią tradycję (organizowany jest od 2012 roku). Konkurs ten, oprócz walorów literackich, pogłębia integrację międzypokoleniową i pozwala utrwalić bogate wspomnienia seniorów. Ukazuje też pozytywną rolę starszych ludzi w naszym społeczeństwie i ma na celu przypomnienie, że są to osoby bardzo wartościowe, potrzebne oraz wzbogacające nasze życie.

Zadanie konkursowe:

Uczniowie pod opieką nauczycieli polonistów piszą pracę na jeden z wybranych tematów:
1. Gorzko-słodkie smaki życia w PRL-u, czyli Bolesławiec i jego mieszkańcy z tamtych lat. Opowiadanie na podstawie wspomnień babci lub dziadka – absurdy życia, sytuacje typowe dla tego czasu, które przeszły do historii rodziny, zapamiętane zabawne lub przejmujące sytuacje, radości i trudności codziennego życia, atmosfera miasta w tamtych czasach.
2. 40 lat minęło, jak jeden dzień... Osobista kronika rodziny z lat 70., 80. Opowieść o życiu codziennym w latach 70., 80. Wspomnienia dotyczące codzienności, świąt, wydarzeń miejskich, opis realiów życia w tych czasach.
3. Moja babcia… Mój dziadek… Ciągle aktywni i młodzi. Portret sercem malowany. Charakterystyka postaci.

Uwaga! Tematy prac podane są dla wszystkich grup wiekowych.
Uczeń dokonuje samodzielnego wyboru tematu zgodnie z tym, jakie są jego zainteresowania i możliwości.
Każdą pracę można wzbogacić o fotografie czy ksero dokumentów, choć nie jest to konieczne.
Uwaga! Ocena pracy będzie odbywała się w różnych kategoriach wiekowych - osobno dla uczniów szkół podstawowych klas III – IV, V - VI, VII –VIII i osobno dla uczniów szkół ponadpodstawowych zgodnie z podanymi kryteriami.

Bohaterowie pracy muszą być postaciami rzeczywistymi, znanymi autorowi osobiście bądź z opowiadań. Nie muszą to być osoby żyjące.

Zadanie/informacje dla ucznia:
Poszukać informacji, przeprowadzić rozmowy, pozyskać wiedzę na wybrany temat, zgromadzić niezbędny do napisania pracy materiał.
Samodzielnie zredagować pracę konkursową. Wskazana jest współpraca z dorosłymi, bliskimi ucznia.
Przeprowadzić konsultacje z nauczycielem polonistą, wziąć pod uwagę jego sugestie dotyczące zmian. Nanieść poprawki.
Pytania, na które warto odpowiedzieć, pisząc pracę:
1. Dlaczego zainteresowała Cię historia, którą opowiedziałeś?
2. Co zaintrygowało Cię w wydarzeniu, o którym pisałeś pracę? Czy było ono pod jakimś względem wyjątkowe?
3. Jak ważny jest dla Ciebie człowiek, o którym napisałeś swoją pracę?
4. Czy warto, a może wręcz trzeba utrwalać historię swoich bliskich?

Prace należy złożyć do 26 stycznia 2022 r. w PCEiKK w Bolesławcu (budynek I LO).

Regulamin na stronie https://boleslawiec.pceikk.pl/konkursy,24,pl

Inf. Monika Grygorcewicz – opiekunka konkursu