Spójrzmy inaczej na agresję!

W naszej szkole bardzo dużą wagę przykładamy do tego, by uczniowie czuli się bezpiecznie i komfortowo. W tym celu, między innymi, kadra pedagogiczna wciąż poszukuje nowych rozwiązań na obniżanie poziomu agresji wśród dzieci i młodzieży. W tych trudnych czasach wszyscy zmagamy się z silnymi emocjami i dlatego tak ważne jest, aby uczucia złości nie przechodziły w działania wyrządzające krzywdę innym ludziom. Wszyscy mamy prawo do złości, lecz nie mamy prawa do agresji. Właśnie o tych zagadnieniach uczyli się wychowawcy klas IV - VIII podczas profesjonalnego szkolenia z wykwalifikowanym psychologiem ze Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki w Starachowicach w piątek, sobotę i niedzielę 21- 23 października 2022 r. Podczas 30 - godzinnych warsztatów nauczyciele dowiedzieli się, jak realizować z dziećmi program „Spójrz inaczej na agresję”. To już kolejna edycja tego szkolenia w naszej placówce i kolejne działania wychodzące naprzeciw potrzebom współczesnego świata dzieci i młodzieży.

Szkolimy się kaskadowo - najpierw od psychologów uczyli się nauczyciele, teraz nauczyciele szkolą uczniów. Wszyscy doskonalimy się w zapobieganiu agresji i przemocy w środowisku szkolnym. Zaczęliśmy od akcji propagującej wiedzę ogólną, czym jest agresja, a czym przemoc. Jak odróżnić te dwie formy działań, jak je zastępować i jakie są ich przejawy wśród uczniów.

Poznaliśmy następujące zagadnienia:

• Natura złości i radzenie sobie ze złością,
  • Agresja i przemoc- przyczyny i mechanizmy,
  • Rola nauczyciela wobec agresji i przemocy w szkole,
  • Treści i metody programu „Spójrz inaczej”.

W działaniach wprowadzających program do szkolnej profilaktyki pomagają hasła rozwieszone w całej szkole. Jednocześnie przygotowują one uczniów do cyklu lekcji wychowawczych, jakie będą realizowane w tym roku szkolnym oraz w kolejnych latach. Zależy nam na tym, by szkoła była dla naszych uczniów drugim domem. By była dobrym i bezpiecznym domem.

Inf. Monika Grygorcewicz

Data dodania: 2022-11-01 00:34:03