Spotkanie z historią

Naród, który nie szanuje swej przeszłości,

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości.

Marszałek Józef Piłsudski

Zapominając o przeszłości, dajemy pozwolenie, aby przyszłość zapomniała o nas. Dlatego tak istotne jest, aby poznawać i zrozumieć przeszłość, czerpać z niej wiedzę, aby dobre rzeczy nas uskrzydlały, a złe nigdy już nie wróciły.

Poznawać przeszłość można na wiele sposobów – czytając książki, oglądając seriale historyczne, rozmawiając z ludźmi, którzy tę przeszłość widzieli i tworzyli.  Jeszcze inny sposób odnalazły Ania Lasota i Hania Rzeźwicka - uczennice naszej szkoły. Dziewczyny skorzystały z zaproszenia  Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu, Związku Sybiraków Oddział Wrocław i Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu i wzięły udział w VII Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim „Wiersze ojców naszych”.

Celem konkursy było nie tylko doskonalenie umiejętności recytatorskich i rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, ale także upamiętnienie losów Polaków zesłanych na nieludzką ziemię.

Sybir to dla wielu kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. Jednak dla osób, które tam zostały zesłane, to miejsce, gdzie musieli żyć w nieludzkich warunkach, gdzie umierali ich bliscy, gdzie każdy okruszek chleba stawał się darem, gdzie pozostawili zdrowie. Wiersze, które recytowały opowiadały historię dzieci, matek, całych rodzin zesłanych daleko od rodzinnego domu, tylko dlatego, że byli Polakami.

Zachęcamy do zapoznania się z wierszami, które są wspomnieniem ludzi zesłanych na Sybir

Jolanta Rzeźwicka

Data dodania: 2024-04-15 11:19:02