Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto, które jest obchodzone 25 listopada od 2002 roku.
Pluszowy miś to symbol dzieciństwa i ukochana zabawka niemal każdego dziecka. To również wierny przyjaciel, któremu można powierzyć troski, sekrety i marzenia. Postać misia pojawia się w wielu bajkach i filmach.
Istnieją dwie historie narodzin pluszowego misia.
Pierwsza z nich nawiązuje do końca XIX w., kiedy to pochodząca z Niemiec Margarete Steiff, sparaliżowana wskutek choroby, szyła pluszowe zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff zainicjował powstanie firmy, której celem była produkcja takich zabawek. W 1903 roku zostały one wystawione na targach w Lipsku, gdzie zainteresowały amerykańskich przedsiębiorców, którzy ostatecznie zamówili aż 3000 egzemplarzy tych pluszaków. Od tego czasu zyskały one wielką popularność w Stanach Zjednoczonych.
Druga historia, bardziej rozpowszechniona jest również związana ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie w listopadzie 1902 roku prezydent Theodore “Teddy” Roosevelt podczas polowania natknął się na małego niedźwiedzia, który miał okazać się trofeum. Prezydent zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić je wolno. Wydarzenie to zostało zilustrował przez Clifforda Berrymana. Jego grafikę opublikował dziennik “The Washington Post”. Natomiast Morris Mitchom zainspirował się tym rysunkiem i rozpoczął produkcję pluszowych zabawek. Powstałego misia nazwał „Teddy’s Bear”!
Wychowankowie świetlicy szkolnej poznali historię obchodów Dnia Pluszowego Misia
i chętnie wzięli w nich udział. Wysłuchali wierszy: „Nie obejdzie się bez misia (Maria Czerkawska), „Sen niedźwiedzia” (Wanda Chotomska), „Lekarstwo misia” (Helena Bechlerowa), „Marysia i Miś” (Danuta Wawiłow), „Żarcik Misia” (Ewa Szelburg – Zarembina), „Łakomczuch” (Maria Czerkawska), „Jak miło misia wziąć do ręki” (M. Terlikowska), „Naprawimy misia” (Czesław Janczarski), „Miś” (Bogdan Brzeziński). Dzieci rysowały swoje ukochane misie. Ponadto przyniesione pluszaki prezentowały innym uczniom.
Wszystkie misie zarówno te bez guzika, jak i z klapniętym uszkiem okazały się najlepszymi przyjaciółmi i towarzyszami dziecięcych zabaw i przygód.
Bear Filolog
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12