Nasz szkoła znalazła się wśród pięćdziesięciu wybranych szkół podstawowych w Polsce do realizacji projektu edukacyjnego „Szkoda życia na hejt”. Organizatorem projektu jest Fundacja UNIQA, a partnerem merytorycznym Fundacja „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”. Celem projektu jest wspieranie dzieci i młodzieży w radzeniu sobie z hejtem i cyberprzemocą.
W ramach projektu gościliśmy w naszej szkole Panią Ewę Przybysz-Gardyzę, edukatorkę Fundacji UNIQA. Celem jej wizyty było zwiększenie świadomości na temat hejtu oraz przeciwdziałanie temu zjawisku wśród naszej społeczności szkolnej.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu, podczas którego uczniowie dowiedzieli się, czym jest hejt, jakie niesie za sobą konsekwencje oraz jak można mu skutecznie przeciwdziałać. Następnie odbyła się część warsztatowa, w której wzięli udział uczniowie wybranych klas. Warsztaty umożliwiły młodzieży zrozumienie różnic między hejtem a konstruktywną krytyką, a także były okazją do zgłaszania pomysłów na działania, które szkoła może podjąć, aby przeciwdziałać mowie nienawiści.
Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem słuchali wykładu oraz uczestniczyli w warsztatach.
Po południu odbyło spotkanie podsumowujące skierowane do rodziców i nauczycieli.
W czasie wykładu prowadząca zarysowała charakterystyczne cechy okresu adolescencji u nastolatków, wyjaśniła symptomy hejtu oraz zaproponowała sposoby, które pomogą poradzić sobie z hejtem i cyberprzemocą. Zwróciła również uwagę na wyniki badania „Nastolatki 3.0” zrealizowanego przez NASK, z którego wynika, że prawie połowa nastolatków spotkała się w sieci z wyzywaniem, a co trzeci z ośmieszaniem i poniżaniem.
Wspólne spotkanie ze specjalistą było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy oraz dyskusji na temat wspólnego działania na rzecz budowania bezpiecznego i wspierającego środowiska szkolnego. Pani Ewa Przybysz – Gardyza podsumowała również zajęcia z uczniami naszej szkoły. Następnie był czas na dyskusję i pytania do naszej ekspertki. Warsztaty oraz wykłady okazały się cennym źródłem wiedzy związanym z tak aktualną oraz ważną problematyką.
Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Przybysz-Gardyzie i wszystkim uczestnikom, którzy poświęcili czas, by wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu. Wierzymy, że zdobyta wiedza i refleksje wyniesione z tych spotkań będą procentować w przyszłości.
Lucyna Cichewicz, pedagog szkolny
Agnieszka Mielko, lider projektu
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12