Szkolny Konkurs Kaligraficzny „Pięknie zapisane”

Przypominam, że wciąż trwa Szkolny Konkurs Kaligraficzny „Pięknie zapisane” na pięknie prowadzony zeszyt do języka polskiego.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie z klas IV - VIII.

Termin dostarczania zeszytów: 25- 31 maja 2021r. (sala 310).

Szczegóły znajdziecie w regulaminie.

PRACA NAD CHARAKTEREM

Nauka kaligrafii poprawia charakter i to nie tylko pisma. Cyzelowanie pięknych liter sprzyja skupieniu uwagi, wycisza. Kaligrafia wzmacnia samodyscyplinę, skupienie, zaangażowanie, konsekwencję. Uczy także, aby kończyć to, co się zaczęło, np. dociągnąć linijkę, wypełnić stronę. Ćwiczy umysł, poprawia pamięć. Słowo notowane ręcznie zapamiętujemy około 30 procent lepiej niż pisane na komputerze! Kiedyś kaligrafii uczono w szkołach. Eleganckie pismo było wówczas symbolem statusu i elementem wizerunku jak dobre wychowanie, strój czy uczesanie. Dziś to powraca.

- Człowiek, który przywiązuje wagę do formy pisma, jest lepiej postrzegany - uważa kaligrafka, pani Małgorzata Małecka.

Jak długo trzeba ćwiczyć, by zacząć kreślić pierwsze piękne litery?
- Około dwóch tygodni codziennych wprawek. Jednak nauka nigdy się nie kończy. Ćwiczenia są dla kaligrafów tym samym, co gamy dla muzyków. Powtarzamy je na rozgrzewkę i żeby utrzymać wprawną rękę.

Czy dzięki kaligrafii będę ładniej pisać na co dzień?

-To nie jest oczywiste - odpowiada pani Małgorzata Małecka. - Można odkładać stalówkę i tusz, resetować umysł, a potem pisać długopisem po staremu. Ale można też zacząć przywiązywać większą wagę do stylu i wykorzystać nowe umiejętności, żeby go poprawić. Jeśli komuś na tym zależy, doradzam, by nie używać długopisu, tylko wiecznego pióra lub ołówka. Łatwiej pisać nimi elegancko. Predyspozycje miewamy różne, ale liczą się przede wszystkim chęci. Nawet ci, którym z początku nie wychodzi, ciężką pracą mogą osiągnąć niesamowite efekty.

Zachęcam do udziału w konkursie

Monika Grygorcewicz

Data dodania: 2021-05-18 09:32:05