TO BĘDZIE NIEZWYKŁE SPOTKANIE

Pan Marian Turski odpowiedział na list Natalii Fryc i wyraził zgodę na spotkanie z uczniami naszej szkoły.

Przypomnijmy, że na lekcjach w klasach ósmych, na których była omawiana tematyka II wojny światowej, w tym tematyka Zagłady, wykorzystując materiały i dokumenty z Muzeum Polin z Warszawy, wspólnie zastanawialiśmy się, co dziś znaczy słynne ,,XI przykazanie NIE BĄDŹ OBOJĘTNY" wypowiedziane przez Pana Mariana Turskiego 27.01.2020 roku podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, co chcielibyśmy zapamiętać  z wirtualnego spotkania z byłym więźniem największego obozu koncentracyjnego i ośrodka Zagłady. Wzięliśmy też udział w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno-Historycznym ,,Auschwitz nie spadło z nieba... Co można zrobić, żeby ratować współczesny świat?" Inspiracją dla uczestników konkursu miała być myśl Pana Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, który stale nawołuje do pokoju na świecie.

W kategorii wiekowej 13-14 lat I miejsce zajęła praca ucznia klasy 7c MARCINA MODZELEWSKIEGO, a zaszczytne wyróżnienie otrzymała za swoją pracę uczennica klasy 8c NATALIA FRYC.

Natalia dołączyła do pracy plastycznej list napisany do Pana Mariana Turskiego, który dzięki pomocy edukatorów z Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście został wysłany
do Adresata. Po kilku tygodniach otrzymaliśmy informację, że Pan Marian Turski otrzymał list Natalii i jest niezwykle wzruszony, iż tak młoda osoba potrafi w bardzo dojrzały, szczery
i bezpośredni sposób wyrazić swoje emocje i refleksje dotyczące tak  trudnych ,a jednocześnie zawsze ważnych i uniwersalnych spraw, jak- szacunek, zrozumienie ,tolerancja, czy reakcja na dyskryminację, wykluczenie i mowę nienawiści. W rozmowie telefonicznej i liście wysłanym do Natalii, Pan Turski podziękował uczennicy SP nr 4 w Bolesławcu za to niezwykłe przeżycie, jakim było otrzymanie ,,pięknego i wzruszającego listu", opowiedział o swojej przeszłości,
a także przekazał moc gorących pozdrowień dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły
z zaproszeniem do Muzeum Polin w Warszawie oraz propozycją nawiązania z SP nr 4 bliższej współpracy. Możliwość spotkania z Panem Marianem Turskim to dla nas prawdziwy zaszczyt i wyróżnienie. To Osoba, która jest dla nas wszystkich ,prawdziwym Bohaterem, Autorytetem, Mistrzem i Przewodnikiem. Na zawsze zapamiętamy słowa Pana Turskiego:, ,Jeśli Twoje pokolenie nie naprawi świata i nie zredukuje nienawiści-to kto to uczyni? Jeśli nie ja mam to zrobić -to kto ? Jeśli nie teraz-to kiedy ? " Pan Marian Turski i Natalia Fryc, uczennica kl.8c,wyrazili zgodę na publikację swoich listów.

Inf. Beata Orczyk, nauczyciel historii i wos.

Marian Turski - historyk, dziennikarz i działacz społeczny, członek Rady Oświęcimskiej.
W czasie II wojny światowej przesiedlony do Litzmannstadt Ghetto (1942), a następnie więziony w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau (1944–1945).
W styczniu 1945 r. podczas ewakuacji obozu przeżył marsz śmierci więźniów z Auschwitz
do Wodzisławia Śląskiego, skąd przetransportowano go do KL Buchenwald. Po zakończeniu II wojny światowej mieszkał w Warszawie. W marcu 1965 uczestniczył w zorganizowanym przez Martina Luthera Kinga marszu przeciwko segregacji rasowej na południu USA z Selmy do Montgomery. Od 2000 r. członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, od 2009 r. przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. 27 stycznia 2020 r., podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, wygłosił przemówienie, w którym zaapelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości. Przypomniał słowa prezydenta Austrii Aleksandra van der Bellena, który
w rozmowie z nim powiedział, że Auschwitz „nie spadło z nieba”. Zwracał uwagę, że III Rzesza w swojej polityce potrafiła spełnić żądania robotnicze, przezwyciężyć bezrobocie, a także odwołać się do poczucia godności narodowej, a jednocześnie „władza ta sprawiła, że ludzi powoli ogarnęła znieczulica, obojętność, i przestali reagować na zło”. Zaapelował: „Jeśli będziecie obojętni, jakieś Auschwitz spadnie wam z nieba”. Przemówienie Mariana Turskiego było komentowane w mediach polskich i międzynarodowych.

Data dodania: 2021-05-18 09:26:36
Data edycji: 2021-05-18 09:27:30