UWAGA - ZMIANA NUMERU TELEFONU - NOWY NUMER DO SEKRETARIATU - ul. M. BRODY 75 612 13 20, ul. BIELSKA 75 612 13 10
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

TOLERANCJA TO…

TOLERANCJA TO…

Na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, a także na lekcjach wychowawczych obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz Dzień Praw Człowieka. W 1995 r. Konferencja Generalna UNESCO przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji i ustanowiła dzień 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji. Była to odpowiedź na szerzące się na świecie zjawiska nietolerancji, uprzedzeń, rasizmu i przemocy. Na lekcjach uczniowie definiowali pojęcie tolerancji, szukali odpowiedzi na pytania: Jakie są przyczyny nietolerancji?, Kto jest narażony na brak tolerancji?, Czego nie powinniśmy tolerować?, Jakie są rodzaje tolerancji?

 

W trakcie rozmów i dyskusji młodzież wypracowała wspólną definicję pojęcia tolerancji: Pamiętajmy, że TOLERANCJA TO SZACUNEK DLA WOLNOŚCI INNYCH LUDZI, ICH MYŚLI I OPINII ORAZ SPOSOBU ŻYCIA. TOLERUJ, AKCEPTUJ, NIE PONIŻAJ, NIE WYŚMIEWAJ, BĄDŹ WYROZUMIAŁY, SZANUJ, BĄDŹ WRAŻLIWY, INNY NIE ZNACZY GORSZY. WSZYSCY SOBIE RÓWNI. Szczególną uwagę zwróciliśmy na znaczenie tolerancji w szkole. Omawialiśmy razem sytuacje szkolne, podczas których niektórzy uczniowie zachowują się wbrew zasadom tolerancji. Rozmowa z młodzieżą skierowała ich uwagę na takie wartości, jak wzajemny szacunek i kulturalne odnoszenie się do siebie oraz brak akceptacji dla zachowań agresywnych. Uczniowie przygotowali swoje autorskie wiersze promujące przyjaźń i tolerancję.

 

10 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Praw Człowieka. Pamiętamy o tym dniu, który został ustanowiony w roku 1950 na pamiątkę i dla uczczenia, uchwalonej w dniu 10 grudnia 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szczególnie teraz, w obliczu tak wielu konfliktów i trudnej sytuacji na świecie, uczniowie poznali znaczenie Deklaracji i sformułowanych w niej uniwersalnych praw człowieka, na mocy których wszyscy ludzie przychodzą na świat z równymi prawami. W okresie, gdy nie jest możliwa wycieczka do muzeum, to Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odwiedziło uczniów klas ósmych w ich domach.

 

10 i 11 grudnia 2020 r. uczniowie klas: 8a, 8b, 8c i 8d uczestniczyli w warsztatach online: ,,Jak pięknie się różnić", które były prowadzone przez edukatorów z Muzeum Polin w Warszawie. Co nas różni, co nas łączy? Czy potrafimy zaakceptować to, że ktoś ma inną postawę, inne poglądy niż my? W czasie spotkania na zajęciach warsztatowych uczniowie i uczennice w aktywny sposób pracowali nad tematem różnorodności, tożsamości i nierówności społecznych. Wykonywali ćwiczenia i oglądali filmy tematyczne, angażując się w dyskusję nad tym, co każdy z nas może zrobić, żeby wspierać innych pomagając jednocześnie samemu sobie, bo przecież okazane dobro zawsze do nas wraca. Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji i Dnia Praw Człowieka było skłonienie uczniów do refleksji i przemyśleń nad postawami i zachowaniem wobec drugiego człowieka oraz uświadomienie uczniom, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy sobie równi. Poruszona została tematyka istotnych wartości w życiu człowieka, jak pomoc, zrozumienie, akceptacja i szacunek.

 

Beata Orczyk - koordynatorka projektu.

Data dodania: 2020-12-14 09:36:53
Data edycji: 2020-12-14 12:52:03
Ilość wyświetleń: 2490

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej