Symbole narodowe zostały opisane w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
FLAGA POLSKI
Mówiąc o fladze Polski, należy odróżnić ją od barw narodowych i tzw. bandery. Barwy narodowe ustalono już w XVIII wieku i są to kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Flaga RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ składa się z barw narodowych, ale ma kształt prostokąta o stosunkach boków 5:8 i jest umieszczona na maszcie. Kolory i kształt flagi uchwalono, po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości, w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku. Jest jeszcze jeden symbol – FLAGA PAŃSTWOWA Z GODŁEM RP, ale ją podnoszą tylko przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i misje za granicą, cywilne lotniska i lądowiska, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty (bosmanaty) portów i polskie statki morskie jako banderę. FLAGA Z GODŁEM NIE POWINNA BYĆ UŻYWANA W DOMACH.
Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy może wywiesić flagę z okazji dowolnej uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym. Ten symbol doczekał się także swojego święta: 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji zachęcamy wszystkich do wywieszenia flagi w swoich domach i oknach.
GODŁO POLSKI
Godło Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą, to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Jest to najstarszy symbol narodowy – niektórzy eksperci uważają, że ma już ponad 1000 lat!
HYMN PAŃSTWOWY
Hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej jest „Mazurek Dąbrowskiego”. Ta polska pieśń patriotyczna powstała w 1797 roku, a od 26 lutego 1927 stała się oficjalnym hymnem państwowym. Tekst napisał Józef Wybicki. Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic.
Źródło: https://niepodlegla.gov.pl/
TRZEBA WIEDZIEĆ, WARTO WIEDZIEĆ :
1 MAJA – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany Świętem Pracy.
2 MAJA – Dzień Flagi Narodowej
https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/szanuj-flage-jak-wojsko-polskie
3 MAJA - w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja zapraszamy do odwiedzenia specjalnego interaktywnego serwisu multimedialnego poświęconego pierwszej w Europie i drugiej w świecie nowoczesnej ustawie zasadniczej. Na przygotowanej przez Polskie Radio we współpracy z Kancelarią Sejmu stronie można śledzić historię powstawania Konstytucji, poznać sylwetki jej twórców oraz zapoznać się z postanowieniami Ustawy Rządowej. Nie zabraknie także słynnego obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku". O konstytucji i jej znaczeniu opowiedzą historycy: profesorowie Richard Butterwick-Pawlikowski, Włodzimierz Suleja i Marek Kornat.
https://konstytucja3maja.gov.pl/pl/upadek-wolnosci/
Inf. Beata Orczyk
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12