Andrzejki to potoczna nazwa obchodzonej wigilii dnia św. Andrzeja, w nocy z 29 na 30 listopada. Obchody święta różnią się w zależności od kraju. W Europie pojawiło się w XII wieku, a do Polski Andrzejki i rzucanie monetą dotarło w XVI wieku. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i związane były z przepowiadaniem przyszłości. Przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Odpowiednikiem Andrzejek dla kawalerów były Katarzynki (dzień św. Katarzyny), które przypadały nieco wcześniej – 25 listopada.
Zgodnie z tradycją ludową, św. Katarzyna zamyka tzw. okres przedadwentowy, natomiast św. Andrzej również go zamyka, otwierając jednocześnie adwent. Powiązane z tym są różne przysłowia adwentowe, np. „Święta Katarzyna adwent zawięzuje, a św. Andrzej poprawuje”, czy też „Święta Katarzyna klucze pogubiła, święty Andrzej znalazł, zatrzasnął je zaraz”. W wigilię obu tych dni praktykowano wróżby o charakterze matrymonialnym. Z okazji Katarzyny o swoich losach wróżyli chłopcy, były to tzw. katarzynki, a z okazji Andrzeja dziewczęta, były to tzw. andrzejki.
W naszej szkole klasy I-III zorganizowały zabawy, wróżby i gry andrzejkowe, a także uczestniczyły w projekcie „Magiczne eksperymenty”. Dzieci poprzez zabawę poznawały tradycje i zwyczaje związane z wigilią dnia św. Andrzeja. Uczniowie w trakcie lekcji i zajęć świetlicowych przenosili się do świata fantazji i czarów z klockami Korbo, bawili się czarodziejskimi wróżbami online, doświadczali magicznych eksperymentów oraz poznawali przeszłe zwyczaje próbując tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych.
Zapraszamy TUTAJ
Tekst: Agnieszka Wojciechowicz
Prezentacja: Iwona Udzielak
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12