W 2023 roku uczniowie kl.8c (obecnie już absolwenci naszej szkoły) gościli Pana Mariana Turskiego na lekcji historii online w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uczniowie rozmawiali z Panem Turskim o nadziei, o tożsamości, o dialogu, o honorze, o solidarności, o patriotyzmie, o przyzwoitości. Nasz Gość opowiadał o swoim życiu i działalności oraz odpowiadał na poszczególne pytania zadawane przez uczniów, lekcja była niezwykła i niezapomniana. Do dzisiaj wspominamy ją z rozrzewnieniem i łzą w oku.
https://sp4boleslawiec.pl/xi-przykazanie-nie-badz-obojetny,1015,pl
https://www.youtube.com/watch?v=BwveeOmDN4o
Tak często wspominałam na lekcjach historii i wos Pana Mariana Turskiego i jego zdanie „Auschwitz nie spadło z nieba", zarówno w kontekście tematyki Holocaustu, jak i II wojny światowej. Teraz niestety muszę dodać informację, że tej Osoby już nie ma z nami. Wielka strata.
18 lutego 2025 r. w wieku 98 lat zmarł Marian Turski, historyk i publicysta, więzień łódzkiego getta i obozu Auschwitz-Birkenau, działacz na rzecz pamięci o zagładzie Żydów. „Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana” – apelował.
Powołując się na słowa swojego przyjaciela Romana Kenta, Marian Turski zaproponował przyjęcie jedenastego przykazania: „Nie bądź obojętny”. Cały świat usłyszał Jego historyczne przemówienie wygłoszone w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27 stycznia 2020 r. w byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau. Mówił wtedy:
„Auschwitz nie spadło z nieba. Zaczęło się od drobnych form prześladowania Żydów. To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć wszędzie. Dlatego trzeba bronić praw człowieka, demokratycznych konstytucji. Ważne jest też jedenaste przykazanie: Nie bądź obojętny. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie kłamstwa historyczne, nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, nie bądźcie obojętni, kiedy władza narusza umowę społeczną. Oto co chciałbym powiedzieć przede wszystkim mojej córce, mojej wnuczce i ich rówieśnikom, młodemu pokoleniu".
Marian Turski był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, przeżył marsze śmierci do Buchenwaldu i do Theresienstadt. Po wojnie działał m.in. w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, Żydowskim Instytucie Historycznym, Stowarzyszeniu Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej. W 1997 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2007 r. otrzymał Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za zasługi na rzecz stosunków polsko-niemieckich.
W 2015 r. otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze — Gloria Artis. Był honorowym obywatelem miasta stołecznego Warszawy i Łodzi. W 2020 r. dostał Nagrodę Honorową im. Sérgio Vieira de Mello Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, a w 2021 r. Krzyż Kawalerski I Klasy Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii.
NIE BĘDZIEMY OBOJĘTNI!
Beata Orczyk
59-700 Bolesławiec
ul. Mikołaja Brody 12